Zapewnienie stałego dostępu do bieżącej wody jest jednym z najważniejszych elementów, o które musi zadbać każdy inwestor, podejmujący się budowy domu. Niestety ze względu na położenie działki nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się pod sieć kanalizacyjną. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wywiercenia studni głębinowej. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Studnie głębinowe – prace przygotowawcze

Wywiercenie studni głębinowej do złożony i przede wszystkim wieloetapowy proces, który musi zostać poprzedzony odpowiednimi pracami przygotowawczymi. Pozwolą one uniknąć wielu problemów na etapie wykonywania robót, za co za tym idzie, będą one mogły przebiegać znacznie sprawniej. O jakich pracach konkretnie mowa? Przede wszystkim chodzi tu o przeprowadzenie profesjonalnych badań geologicznych. Nie należy zapominać o tym, iż aby stworzyć studnię głębinową, nierzadko trzeba przewiercić się nie przez kilka, a przez kilkanaście metrów ziemi.

Badanie geologiczne pozwolą wykonawcy dokładnie sprawdzić, jakie konkretnie warstwy znajdują się na danych głębokościach. W zależności od napotkanych warunków prace wiertnicze może przeprowadzić na dwa sposoby. Wiertnicami mechanicznymi lub ręcznie. Bardzo ważna jest w tym przypadku precyzja, dlatego wykonawstwo najlepiej powierzyć jest najbardziej doświadczonym specjalistom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Geowip, która od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie i rzetelne doradztwo w zakresie studni głębinowych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Studnie głębinowe – prace zasadnicze

Po stworzeniu odwiertu, następnym etapem prac jest obudowanie studni. To niezwykle istotne, ponieważ jedynie szczelna obudowa uchroni wnętrze systemu przed przedostawaniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń, pochodzących ze środowiska naturalnego. Oczywiście żadna studnia głębinowa nie mogłaby istnieć bez specjalistycznej i wydajnej pompy, która odpowiada za transport wody w pionie. Maksymalna wydajność pompy dostosowywana jest przede wszystkim do indywidualnych wymagań klienta.

Zupełnie inne zapotrzebowanie na wodę ma domek jednorodzinny, a inne budynek użyteczności publicznej. Profesjonaliści zajmą się także przeprowadzeniem pompowania próbnego, które wykaże, czy wszystkie czynniki są na taki poziomie, jak w projekcie. W razie zaistnienia takiej konieczności inwestorzy mogą także liczyć na przygotowanie dokumentacji geologicznej oraz operatu wodno-prawnego. Studnia głębinowa może stać się skuteczną alternatywą dla standardowej sieci kanalizacyjnej. Aby prace przebiegły jak najsprawniej, warto postawić na profesjonalistów.