Więźba dachowa to kluczowy element każdego budynku, który decyduje o jego trwałości oraz funkcjonalności. Wybór odpowiednich materiałów i staranne wykonanie konstrukcji dachu są niezbędne dla zapewnienia komfortu mieszkańcom oraz ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Warto więc zainwestować w profesjonalnie wykonaną więźbę dachową od specjalistów takich jak Świat Drewna Piotra Makowskiego.

Czym jest więźba dachowa?

Więźba dachowa to zespół elementów konstrukcyjnych, które łączą się ze sobą w celu utworzenia stabilnej i trwałej konstrukcji nośnej dachu. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku oraz rozkładanie tych sił na poszczególne elementy konstrukcji. Dzięki temu dach jest w stanie wytrzymać różnego rodzaju obciążenia, takie jak śnieg, wiatr czy opady atmosferyczne.

Więźba dachowa pełni również funkcje termiczne oraz akustyczne. Dzięki odpowiedniej izolacji cieplnej i warstwie przeciwwilgociowej zapewnia komfort termiczny wewnątrz budynku oraz chroni przed hałasem zewnętrznym. Ponadto konstrukcja dachu może mieć wpływ na wygląd całego domu, dlatego warto zwrócić uwagę na jej estetykę oraz dopasowanie do stylu architektonicznego budynku.

Z czego składa się więźba dachowa?

Więźba dachowa składa się z kilku głównych elementów, które łączą się ze sobą w celu utworzenia stabilnej konstrukcji. Do najważniejszych z nich należą m.in. krokwi, łat, jętek oraz elementów wspornikowych.

  • Krokiew to podstawowy element więźby dachowej, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Krokwie można podzielić na dwie główne grupy - stropowe oraz płatwiowe. Pierwsza z nich opiera się bezpośrednio na stropie budynku, natomiast druga wsparta jest na płatwiach, czyli poziomych belkach drewnianych lub stalowych.

  • Łaty są kolejnym istotnym elementem więźby dachowej. Ich zadaniem jest utrzymanie pokrycia dachowego oraz umożliwienie jego montażu. Wykonane są zazwyczaj z drewna i mocowane do krokwi w równych odstępach.

  • Jętki to poziome elementy konstrukcyjne, które łączą ze sobą krokwie i wzmacniają całą konstrukcję dachu. W zależności od rodzaju dachu oraz jego kształtu, jętki mogą mieć różne funkcje, np. tworzyć podporę dla łat czy wspierać konstrukcję dachu w miejscach o większych obciążeniach.

  • Elementy wspornikowe to dodatkowe elementy konstrukcyjne, które mają za zadanie wzmocnienie więźby dachowej oraz zapewnienie jej stabilności. Do nich należą m.in. stężenia, wieszary czy podciągi.

Więźba dachowa może być wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej stosowane są drewno oraz stal. Stal jest materiałem wytrzymałym i odpornym na korozję, co sprawia, że konstrukcje stalowe są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno natomiast jest materiałem tradycyjnym, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz estetyką. Producentem wysokiej jakości drewna wykorzystywanego między innymi do budowy więźb dachowych jest Świat Drewna Piotra Makowskiego.