Zbyt wysoka wilgotność w budynku to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Zawilgocone mury mogą szybko stać się przyczyną rozwoju niebezpiecznych grzybów oraz pleśni. Mokre ściany są również przyczyną wyższych kosztów ogrzewania, nieprzyjemnego zapachu w lokalu, a nawet opóźnień w pracach remontowych. Poznaj przyczyny wilgoci w domu i sprawdź, w jaki sposób możesz rozwiązać ten problem.

Wilgotność powietrza – co dokładnie oznacza?

Wilgotność powietrza to parametr określający ilość wody, jaka znajduje się w powietrzu. Zazwyczaj wyraża się go procentowo, a optymalne wartości wilgotności w mieszkaniu wynoszą ok. 40-60% i ważne jest, by wartości te kontrolować.

Zbyt suche powietrze może być powodem wysychania spojówek, chorób górnych dróg oddechowych, a także przesuszenia skóry. Zbyt wysoki poziom wilgotności powoduje z kolei rozwój niebezpiecznych bakterii oraz grzybów. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci – może powodować różnego rodzaju alergię, a nawet astmę. Wysoka wilgotność powietrza jest także niewskazana, jeśli w domu przebywają osoby cierpiące na alergie lub choroby dróg oddechowych – może powodować to nasilenie objawów chorób.

Od czego zależy wilgotność powietrza?

Na wilgotność powietrza ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest temperatura. Jeśli temperatura w budynku jest niska, łatwiej jest o wilgoć. Na jej poziom ma także wpływ pora roku oraz pogoda – kiedy korzystamy z ogrzewania, w okresie jesienno-zimowym, powietrze jest zdecydowaniem mniej wilgotne, niż w pozostałej części roku.

Duży wpływ na to, czy w danym mieszkaniu lub domu jest zbyt wilgotno ma także sposób, w jaki budynek został zbudowany. Problemy z nadmierną wilgocią dotyczą szczególnie lokali w tzw. starym budownictwie, mieszkań ze słabą wentylacją, a także tych znajdujących się na parterze. Łatwiej o wilgoć także w zabudowaniach, które znajdują się w pobliżu lasów, zbiorników wodnych, a także powstałych na terenach podmokłych lub bardzo zacienionych.

Jak radzić sobie z wilgocią w domu?

Zanim podejmiesz kroki, by zmniejszyć wilgotność powietrza w lokalu, należy zmierzyć jej poziom. Można to wykonać nawet za pomocą dostępnych w sklepach z AGD prostych mierników elektronicznych – najlepiej wykonać kilka pomiarów, o różnych porach. Jeśli pomiary wykażą, że wilgotność powietrza stale przekracza 60%, oznacza to, że warto podjąć kroki, by ją zmniejszyć. Przyczyny nadmiernej wilgotności mogą być różne, a do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • wilgoć technologiczną – spowodowaną niepoprawnie wykonanymi pracami budowlanymi;
  • wilgoć spowodowaną niesprawną wentylacją;
  • niesprawną hydroizolację budynku;
  • brak izolacji cieplnej budynku;
  • wysoki poziom wód gruntowych;
  • źle wykonany drenaż lub jego brak;
  • niesprawną instalację wodno-kanalizacyjną;
  • dziurawy dach.

Popularnym powodem wilgoci w niektórych rejonach Polski są także powodzie i zalania.

Najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci jest zakup osuszacza powietrza. Wychwytuje on wodę w postaci gazowej, a następnie zamienia ją w ciecz i odprowadza do zbiornika lub wprost do kanalizacji. Pozwala to obniżyć wilgotność powietrza, bez ingerencji w strukturę budynku. Szeroki wybór osuszaczy powietrza znajdziesz w ofercie firmy Humac Air Creators, zajmującej się sprzedażą urządzeń i systemów do osuszania.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów osuszaczy, dzięki czemu każdy klient znajdzie urządzenie, które w pełni spełni jego potrzeby i pomoże rozwiązać nawracających problem.