Windy stanowią podstawowe wyposażenie każdego szpitala. Zapewniają sprawne funkcjonowanie węzła komunikacji pionowej, na który składają się klatka schodowa wraz z zespołem dźwigów osobowych, które są dostępne ze wspólnego holu. Widny szpitalne umożliwiają łatwą komunikację personelu, pacjentów i osób odwiedzających pomiędzy poszczególnymi odcinkami szpitala. Zapewniają również szybki dostęp do oddziału ratunkowego. Czym musi wyróżniać się winda szpitalna?

Regulacje prawne

Jeszcze kilkanaście lat wstecz, każdy dźwig osobowy, który miał zostać zamontowany w wybranej placówce zdrowotnej, musiał mieć stosowny certyfikat, który świadczył o wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych użytych do produkcji widny oraz który stanowił poświadczenie, że urządzenie spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa. Obecny brak szczegółowych regulacji prawnych sprawia, że na terenie szpitala zainstalować można urządzenie, które nie spełnia podstawowych kryteriów. Z tego też powodu inwestorzy decydują się na zakup windy od sprawdzonego i zaufanego producenta,  jakim jest Nam-Litf. Firma oferuje najnowocześniejsze dźwigi osobowe w Europie, których montaż poprzedzony jest wnikliwą analizą potrzeb danej placówki.

Zalecenia dotyczące montażu dźwigów osobowych w szpitalach

Na początku warto zaznaczyć, że dźwigi osobowe montowane w placówkach medycznych nie służą tylko i wyłącznie do przewozu osób. Bardzo często korzysta z nich personel medyczny transportujący między piętrami szpitalne łóżka lub wózki z jedzeniem bądź czystą bielizną pościelową.  Z tego też powodu firmy, które zajmują się montażem wind, starają się maksymalnie wykorzystać przestrzeń w szybie dźwigowym. Udźwig takich urządzeń jest dużo większy niż w przypadku dźwigów stosowanych chociażby w blokach mieszkalnych. Największe windy mogą pomieścić nawet 33 osoby. Ponadto dźwig szpitalny musi być odpowiednio przystosowany do transportu osób niepełnosprawnych oraz wszelkiego typu wyposażenia medycznego.

W szpitalach dźwigi pracują nieustannie, przez co poddawane są bardzo intensywnej eksploatacji. Waga transportowanych sprzętów i osób niejednokrotnie przekracza nawet 100 kg. Ponadto montaż widny na terenie szpitala wiąże się też z dużym ryzykiem dewastacji. Szpitalne dźwigi osobowe wyróżniają się więc odpowiednio wzmocnioną konstrukcją. Jednym z częściej spotykanych rozwiązań jest zastosowanie kabin o konstrukcji panelowej. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia jednego odcinka dźwigu, wymienić można tylko jego część, a nie całą kabinę. Ponadto szpitalne dźwigi osobowe posiadają wzmocnione progi wejściowe , które dodatkowo przystosowane są do najazdu kółek o zróżnicowanej średnicy. Ułatwia to przewóz szpitalnych łóżek i pacjentów, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie.