Wejście po schodach na ósme piętro budynku z zakupami lub w celu załatwienia ważnych spraw wydaje się być dość trudnym zadaniem, zwłaszcza z dziecięcym wózkiem, dla osób z niepełnosprawnościami czy dla osób starszych. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z windy, która szybko i sprawnie przetransportuje nas na konkretny poziom. Oprócz wind osobowych często spotyka się także te towarowe i budowlane. Czym charakteryzują się nowoczesne urządzenia dźwigowe? Jakie napędy stosuje się w windach?

Słowem wstępu

Transport osób na wysokie poziomy budynków to główne przeznaczenie wind, zaliczanych do specjalistycznych urządzeń dźwigowych. Spotyka się je w budynkach mieszkalnych, centrach handlowych, instytucjach publicznych, w hotelach, szpitalach czy obiektach przemysłowych. Parametry, na które najbardziej zwraca się uwagę to udźwig, bezpieczeństwo oraz szybkość przemieszczania się, a coraz częściej ich efektywność energetyczna. Wiele z tych urządzeń korzysta również ze zautomatyzowanych systemów obsługi zintegrowanych z innymi technologicznymi rozwiązaniami.

Napęd hydrauliczny

Działanie wind napędzanych układem hydraulicznym opiera się na siłowniku i pompie hydraulicznej napędzanej najczęściej silnikiem elektrycznym. W momencie zatrzymania windy na danym piętrze pompa jest wyłączana. Otwarcie zaworu, a tym samym odpływ płynu hydraulicznego z siłownika powoduje, że winda zjeżdża w dół. W przypadku dźwigów hydraulicznych energia potrzebna jest tylko do ruchu w górę. Droga powrotna wykorzystuje oddziaływanie siły grawitacji przy jednoczesnym kontrolowaniu przepływu oleju. Jak mówią specjaliści z Lift-System, tego rodzaju urządzenia to rozwiązanie, które sprawdzi się w budynkach o maksymalnie ośmiu kondygnacjach. Szybkość i płynność ruchu w dużej mierze zależy od temperatury płynu znajdującego się w siłowniku. Zbyt niska powoduje długi czas oczekiwania na windę, zbyt wysoka – niekontrolowane szarpnięcia podczas jazdy. Windy z napędem hydraulicznym szybko i łatwo się montuje, a ich zespół napędowy zajmuje niewielką przestrzeń, dlatego można go umieścić np. w piwnicy.

Elektryczny system

Obecnie większość wind, zarówno osobowych jak i towarowych, montowanych w nowo powstających obiektach posiada napęd elektryczny. Mechanizm wyposażony jest w silnik, który wprawia w ruch koła z zawiniętą liną. Na jednym końcu znajduje się kabina, a po przeciwnej stronie przeciwwaga. Wśród nich można wyróżnić windy:

  • Bezreduktorowe – eliminują straty energetyczne, stosowane w wielokondygnacyjnych budynkach, ze względu na prędkość jazdy
  • Z przekładnią – montowane w budynkach o umiarkowanej wysokości, tam gdzie szybkość transportu nie odgrywa najważniejszej roli

Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników, windy posiadają szereg czujników, dzięki którym ogranicza się  ryzyko wystąpienia zagrożenia. Kurtyny świetlne zapobiegają zatrzaśnięciu się drzwi w momencie przechodzenia osób. Jak mówią specjaliści z Lift-System, istnieje możliwość zintegrowania sterownika windy z inteligentnymi systemami dostępnymi w budynku, z oświetleniem, z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi czy ochroną obiektu. Projekt bowiem dostosowany jest do potrzeb budynku, wykorzystują wszystkie funkcję zainstalowanych podzespołów.