Stworzenie przydomowej oczyszczalni w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem, gdy podłączenie do kanalizacji zbiorczej jest niemożliwe. Niektórzy decydują się na budowę tej formy instalacji, w związku z dużymi znaczeniem ekologicznym. Dodatkowo jest to także bardzo pożyteczne rozwiązanie, ponieważ właściciele takiego mechanizmu oczyszczania ścieków zyskują duże oszczędności w jego eksploatacji.

Czym cechuje się przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Najważniejszym warunkiem montażu tego rodzaju mechanizmu są odpowiednie warunki gruntowo-wodne występujące na danej działce. Dlatego też istotne znaczenie odgrywają rozmiary powierzchni, na której przeprowadzana jest budowa. Wynika to z faktu, że przydomowa oczyszczalnia zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Ten rodzaj instalacji działa w swej początkowej fazie w sposób beztlenowy, a następnie – tlenowy. Pierwszy etap wykorzystuje bakterie beztlenowe, które wywołują szereg procesów biochemicznych oraz zjawiska takie jak: flotacja i sedymentacja. Działania te powodują, że zanieczyszczenia ulegają fermentacji i pewnego rozkładu. Natomiast kolejny etap wykorzystuje już dopływ tlenu, który sprawia, że nieczystości są neutralizowane. Wszystkie te czynniki sprawiają, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem.

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Najbardziej znaną wersją jest drenażowa, która dzieli się na dwa sposoby działania. Pierwsza wykorzystuje drenaż rozsączający, druga – filtr wykonany z piasku bądź żwiru. Obie te technologie potrzebują dużo wolnej przestrzeni oraz gruntu o doskonałych właściwościach przepuszczalnych. Znając problem związany z dostępem wolnej przestrzeni pod drenaż tradycyjny producent EURO SZAKK PL wprowadził na rynek tunele rozsączające SZAKK 200 i 400 litrów oraz studnie chłonne SZAKK 210 litrów, które zostały zaprojektowane głównie z myślą do rozprowadzania i rozsączania ścieków lub wody rożnego pochodzenia. Układ rozsączający SZAKK może być stosowany zarówno w gruntach przepuszczalnych, jak i słabo przepuszczalnych, a jego budowa umożliwia redukcję potrzebnego miejsca na jego instalacje.

Aktualnie dostępne są też warianty biologiczne, które wyróżniają się kompaktową budową, lecz dużymi kosztami inwestycyjnymi. Wynika to z faktu, że w tym wypadku niezbędne są właściwe złoża biologiczne lub osady czynne stanowiące podstawowy element filtrujący ścieki. Ponadto można wyodrębnić przydomowe oczyszczalnie roślinne, które wpływają na estetykę działki, ale ich rozmiary są stosunkowo duże. Należy wiedzieć, że w tym przypadku proces rozkładu nieczystości następuje w złożach glebowo-korzeniowych zasiedlanych przez właściwe bakterie. W związku z dużym wyborem przydomowych oczyszczalni ścieków warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych firm specjalizujących się w tego typu instalacjach. Godnym polecenia wykonawcą jest EURO SZAKK PL, które oferuje budowę wybranego rodzaju oczyszczalni.

Firma EURO SZAKK PL zajmuje się produkcją i montażem urządzeń do oczyszczania ścieków i zbierania wód deszczowych oraz studni przepompowych, studni wodomierzowych, separatorów tłuszczu i koalescencyjnych separatorów substancji ropopochodnych, systemów drenarskich tunelowych i studni chłonnych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Rudniki, w gminie Rędziny, na terenie województwa śląskiego. W ofercie firmy dostępne są oczyszczalnie o różnej pojemności, od 573 do 7200 litrów. Producent zapewnia montaż oraz transport na terenie całej Polski. 

Co należy wykonać przed instalacją tego rodzaju inwestycji?

Pierwszym krokiem, który należy przeprowadzić przed podjęciem decyzji o montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, są badania geotechniczne. Mają one na celu określić jakość warunków środowiskowych i glebowych, ponieważ ich zła jakość może wpłynąć negatywnie na całą instalację. To samo dotyczy wielkości działki, bo budowa przydomowej oczyszczalni ścieków ma określone odległości regulowane rozporządzeniem Ministra Środowiska ustanowionym w lipcu 2006 roku. Ponadto należy mieć świadomość, że ta forma inwestycji wymaga dużych nakładów finansowych w trakcie montażu. Jednak główną zaletą takiego rozwiązania jest zwrot kosztów, w trakcie eksploatacji oraz duża wartość ekologiczna.