Właściwy dobór wanny i prysznicu w łazience

Materiał partnera
2020-01-03

Remont łazienki, podobnie jak wybudowanie nowej, wymaga szczegółowego zaplanowania co i jak powinno być zrobione. Zmieniające się wymagania właścicieli, nowe mody i trendy w dizajnie lub chęć posiadania większej wanny lub prysznicu mogą być przyczyną planowanej przebudowy. Aby zabrać się do tego z głową, ważne jest zwrócenie uwagi na właściwie przemyślenie i wykonanie kilku newralgicznych punktów każdej łazienki.

Przygotowanie łazienki i dobór wanny

Pierwszym krokiem do podjęcia powinno być zorganizowanie transportu gruzu i betonu skuwanych z podłogi i ścian, co może być uciążliwe, zwłaszcza w przypadku łazienek znajdujących się na wyższych piętrach. Zależnie od planowanej ilości odpadów można zamówić kontener samowyładowczy lub duże torby z wytrzymałego tworzywa zwane popularnie „big bagami”. Po zerwaniu starej ceramiki konieczne jest zaplanowanie umiejscowienia instalowanej wanny lub prysznicu, a następnie zabezpieczenia podłogi i okalających ją ścian folią w płynie, której doskonałe właściwości hydroizolacyjne zabezpieczą podłoże przed wilgocią. Jeżeli powierzchnia łazienki pozwala na wygospodarowanie przestrzeni kąpielowej odpowiedniej do instalacji wanny, otwartą kwestią pozostaje tylko wybór surowca z jakiego będzie wykonana. Emaliowane wanny stalowe dzięki swej sporej masie mogą obyć się bez stelaża zabezpieczającego przed przechyłem, ale szybko oddają ciepło wody oraz są dość głośne przy napełnianiu. Jeżeli zaplanowana jest wanna z zabudową, problem wychładzania można wyeliminować okładając ją styropianem, co pomoże również w jej wygłuszeniu. Z kolei wanny akrylowe mają lepsze właściwości termiczne i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale ze względu na niewielka masę własną wymagają zastosowania stelaża zapewniającego jej stabilność, a także są bardziej podatne na zarysowania i nie wszystkie czyściwa chemiczne mogą być stosowane na ich powierzchni. W przypadku instalacji wanny wolnostojącej można wybrać również konstrukcję żeliwną, aczkolwiek koszt jej zakupu będzie znacznie wyższy.

Jaka kabina prysznicowa

Wybór prysznicu zamiast wanny jest z reguły podyktowany kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to dostępna kubatura w łazience, typ odpływu możliwy do zamontowania i oczywiście preferencje estetyczne właścicieli. Wybór zabudowy jest dość spory i może uwzględniać styczność kabiny z jedną, dwiema lub trzema ścianami; w tym ostatnim przypadku będą to właściwie tylko drzwi zawiasowe lub przesuwne. Istnieje możliwość zamontowania kabiny wolnostojącej, jest to jednak wariant rzadko wybierany ze względu na konieczność posiadania dużej łazienki oraz specjalną konstrukcję odpływu. Zarówno w przypadku kabin przyściennych i narożnych, na styku z jedną ścianą, jak również narożnych, oferujących najlepsze wykorzystanie ograniczonej powierzchni, ścianki kabiny mogą być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Niezwykle ważne jest odpowiednie położenie płytek, które w znacznej mierze decydują o estetyce i komforcie użytkowania łazienki. Dobór płytek i ich profesjonalne położenie płytek to już połowa sukcesu, ale jak zaznacza fachowiec z firmy specjalizującej się w wykończeniach łazienek Pewa-Remont Piotr Wesołowski, równie ważne jest zastosowanie odpowiedniego systemu odpływu wody, którego konstrukcja może różnić się zależnie od montowanej kabiny. Pozwalające na dużo większe możliwości aranżacyjne prysznice bez brodzika cechują się jedną podstawową trudnością jaką jest konieczność schowania rur kanalizacyjnych i syfonu w posadzce. Jeżeli jednak zaplanujemy to odpowiednio wcześnie i zakupimy niewielki gabarytowo syfon z funkcją samooczyszczania, nie powinno być problemu z zapewnieniem odpowiedniej przepływności układu.

Opracowanie artykułu:

Pewa - Remont Piotr Wesołowski

ul. Powstańców 11/1, 05-804 Pruszków mazowieckie
e-mail
telefon