Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała propozycja dla właścicieli nieskanalizowanych działek oraz alternatywa dla szamb. Oczyszczalnie są zdecydowanie bardziej ekologiczne od zbiorników bezodpływowych, a wysokie koszty początkowe szybko rekompensuje tania eksploatacja. Pamiętajmy, że szamba muszą być regularnie opróżniane i wywożone — problem ten nie dotyczy oczyszczalni.

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków to lepszy wybór niż szambo?

Potencjalnych zainteresowanych montażem ekologicznej oczyszczalni ścieków mogą odstraszać wysokie koszty początkowe inwestycji. Trzeba jednak podkreślić fakt, że montaż zbiornika bezodpływowego także do tanich nie należy, a na budowę własnej oczyszczalni można uzyskać dofinansowanie, które może pokryć nawet 80% kosztów inwestycji.

Korzystanie z szamba wiąże się z koniecznością częstego i regularnego wywozu nieczystości wozem asenizacyjnym, co oczywiście oznacza większe wydatki związane z eksploatacją zbiornika bezodpływowego w porównaniu do oczyszczalni. Wykonawca przydomowych oczyszczalni ścieków BUDINSTAL z Węgrowa rekomenduje oczyszczalnie drenażowe, które są stosunkowo tanie i łatwe w budowie oraz praktycznie bezobsługowe. Wystarczy raz w roku opróżnić osad w studzience rozdzielającej oraz pamiętać o regularnym dawkowaniu preparatu biologicznego.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zamienia nieczystości w związki mineralne, które rozpuszczone w wodzie rozprowadzane są do gruntu. Oznacza to, że z oczyszczalni nie unoszą się przykre zapachy tak jak w przypadku szamb, w których trzeba stosować specjalistyczne środki neutralizujące.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym

Montowane przez firmę BUDINSTAL przydomowe oczyszczalnie ścieków w Łochowie i okolicach są praktycznie bezobsługowe i niezwykle tanie w eksploatacji. Wybudowanie oczyszczalni rozsączającej nie wymaga sporych nakładów finansowych, a poniesione koszty mogą się zwrócić już po trzech latach użytkowania.

Oczyszczalnie drenujące zbudowane są z osadnika gnilnego, w którym następuje pierwszy etap oczyszczania ścieków w warunkach tlenowych. Upłynnione nieczystości trafiają następnie do systemu drenarskiego, w którym ulegają dalszej degradacji na skutek obecności bakterii. Nieczystości rozkładane są do postaci nieszkodliwych dla środowiska związków mineralnych i w tej formie przedostają się do gruntu poprzez otwory perforacyjne w rurach drenarskich. A zatem oczyszczalnie przydomowe to ekologiczne systemy, które neutralizują ścieki i wprowadzają je w formie rozpuszczonej do środowiska.