Studnie stosowane dawniej na wsiach w miejscach, gdzie nie było możliwości podłączenia domów do sieci wodnokanalizacyjnych, królujących w miastach, dziś wracają do łask. Budowa studni głębinowej, korzystania z własnego ujęcia wody to dla właścicieli posesji, działek turystycznych realne oszczędności. Zobaczmy, o czym trzeba pamiętać, chcąc mieć własną studnię głębinową, kto ją dla nas wykona?

Studnia XXI wieku znacznie różni się od tej, którą pamiętamy z książek, czy pobytów na wsi w dziecięcych latach. Podstawową różnicą jest sposób czerpania wody, który obecnie odbywa się przy pomocy ssących zanurzeniowych pomp elektrycznych. Dawniej do tego celu używało się własnych rąk, kołowrotów bądź żurawi.

Rodzaje studni stosowanych w budowie studni

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje studni:

  • Studnie kopane,.
  • Studnie wiercone (studnie głębinowe lub rurowe).

Przykładem firmy dysponującej wysokiej jakości sprzętem wiertniczym umożliwiającym między innymi budowę studni głębinowych jest firma Studnie Głębinowe Sławomir Kwietniewski

Na czym polega istota budowy i działania studni głębinowych

Cechą szczególną studni głębinowych jest ich głębokość oraz związane z tym korzyści z pozyskanej z tej głębokości jakości wody. Studnie rurowe, wiercone pobierają wodę zazwyczaj z głębokości około 15-20 m. Dzięki temu woda ze studni głębinowej:

  • Jest czysta,
  • Nie zawiera zanieczyszczeń fizycznych, jak w przypadku studni kopanych,
  • Jako tzw. woda wgłębna jest zdatna do picia bez przegotowania,
  • Jest wolna od zanieczyszczeń chemicznych i bakteriologicznych,
  • Jest niezwykle wydajna.

Budowa studni głębinowej wymaga przeprowadzenia wcześniejszych badań geologicznych, których celem jest zbadanie warunków gruntowo-wodnych terenu, na którym planujemy budowę studni głębinowej. Samodzielne budowanie studni może wiązać się nie tylko ze złą jakością pobieranej wody, ale również problemami z prawem.

Z jakich elementów składa się studnia głębinowa?

Podczas budowy studni firmy zajmujące się tym na co dzień zadbają:

  • Aby właściwie odczytać wyniki badań hydrogeodezyjnych i na podstawie ich wyników określić średnicę rur, długość filtra oraz głębokość jego posadowienia.
  • Aby odpowiednio umiejscowić studnię w odniesieniu do znajdujących się w okolicy kanalizacji, szamba i rowu przydrożnego.

Studnia wiercona zbudowana jest z rury osłonowej, która sięga aż do warstwy wodonośnej, i rury filtracyjnej, znajdującej się wewnątrz tej warstwy. Rura osłonowa musi być odpowiedni zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi obudową nośną z tworzywa sztucznego (ewentualnie kręgami betonowymi z przyłączami wodnymi i zaworem odcinającym).

Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu odpowiednio wydajnym dopływie wody do rury filtracyjnej poprzez obsypanie jej żwirem. W przypadku studni głębinowych czerpanie wody (ze względu na duże odległości) musi odbywać się przy użyciu wysoce wydajnych pomp tłoczących. Poza żwirowaniem konieczne jest utwardzenie terenu wokół studni w promieniu minimum 1 m oraz wykonania 2% spadku w kierunku studni.