Wśród technologii grzewczych dużą popularnością cieszą się tzw. podłogówki, czyli płaszczyznowe instalacje grzewcze. Ich rodzajów jest kilka, a w Polsce najczęściej inwestorzy decydują się na system wodny. Dlaczego warto się na niego zdecydować, jak on działa i z czego się on składa? O tym opowiadają specjaliści z firmy TERMARUD z Wrocławia, która oferuje zarówno projekt ogrzewania podłogowego, jak i jego montaż oraz rozruch.

Jak wygląda system wodny ogrzewania podłogowego?

Systemy wodne ogrzewania podłogowego składają się przede wszystkim z układu specjalnie przygotowanych elastycznych rurek (standardowo o średnicy 16 mm), które układane są w warstwie izolacyjnej tworzonej ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Zalewane są one zaś betonową posadzką, często w typie lekkiego podłoża jastrychowego. Ich konstrukcja nie jest zatem bardzo złożona, ale wymaga precyzyjnego montażu i wcześniejszego dokładnego zaprojektowania. Inwestorzy z Wrocławia i okolic powinni zatem zainteresować się usługami firmy TERMARUD, która słynie z wysokiej jakości swoich prac oraz z proponowania innowacyjnych rozwiązań.

Specjaliści TERMARUD gotowi są na tworzenie systemów wodnych tzw. podłogówki zarówno z podłączeniem do kotłów piątej klasy na pellet, jak i z przyłączem do nowoczesnych pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz pieców gazowych kondensacyjnych. Niezależnie zaś od wybranego źródła energii cieplnej, zawsze stworzone ogrzewanie podłogowe zamieni posadzkę w budynku w swoisty piec akumulacyjny. Oznacza to, że nagrzana podłoga długo stygnie, zapewniając ciepło nawet w przypadku czasowego braku zasilania.

Zespół TERMARUD zawsze dba zatem o to, by zapewnić inwestorowi takie rozwiązania projektowe i montażowe, by osiągać najwyższą sprawność instalacji przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Liczyć można na wdrożenia ekologiczne i energooszczędne, w tym te zautomatyzowane.

Gdzie warto stosować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w systemie wodnym ma bardzo szerokie zastosowanie. Montowane jest ono zarówno w budynkach przeznaczenia mieszkalnego, jak i komercyjnego oraz publicznego. Najwięcej zleceń takie firmy jak wrocławska pracownia TERMARUD przyjmują jednak na tworzenie podłogówki w domach jednorodzinnych. Jak zaś tłumaczy jeden z projektantów instalacji sanitarnych z tegoż przedsiębiorstwa:

Ogrzewanie podłogowe sprawdza się w małych i dużych budynkach. Mogą to być stare lub nowo budowane domy. Nasz zespół gotowy jest na tworzenie takich systemów wodnych, by spełniały one wysokim wymaganiom standardów energooszczędnego budownictwa. Podłogówka rekomendowana jest zatem w domach jednorodzinnych w klasie NF 40. Spełnia ona oczywiście również wszystkie warunki techniczne dla obowiązujących obecnie norm budowlanych WT 2021.

Jakie są zalety wodnego ogrzewania podłogowego?

Korzyści z inwestowania w system wodny ogrzewania podłogowego jest wiele. Specjaliści z firmy TERMARUD zaliczają do nich m.in.:

  • cyrkulację powietrza, która wpływa na przyjemne odczuwanie temperatury we wnętrzach i na tworzenie w nich zdrowego mikroklimatu (brak zjawiska przesuszania powietrza).
  • Energooszczędną eksploatację, dzięki której rachunki za ogrzewanie zoptymalizowane są do minimum.
  • Niskie obciążenie kotłów i instalacji, w których woda lub czynnik grzewczy płyną w zamkniętym obiegu w niskiej temperaturze 35-60 stopni Celsjusza.
  • Brak konieczności montażu w pomieszczeniach wiszących grzejników, które szpecą wnętrza i ograniczają możliwości ich aranżacji.
  • Możliwość zautomatyzowania systemu tak, by w budynku panowała stała zdrowa dla człowieka temperatura, bez horrendalnych rachunków za ogrzewanie.
  • Brak konieczności wyłączania pieców i instalacji podczas nieobecności w domu, dzięki zdolnościom akumulacyjnym podłóg tworzonych przy ogrzewaniu płaszczyznowym.
  • Ciepłe podłogi idealne w domach, w których mieszkają seniorzy oraz dzieci.