W ostatnich latach wiele osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w walutach obcych zaczęło dostrzegać negatywne konsekwencje takiej decyzji. Wysokie raty, wahania kursów walut oraz niekorzystne dla kredytobiorców zmiany oprocentowania sprawiły, że wielu z nich zaczęło myśleć o unieważnieniu umowy frankowej. Razem z Radcą Prawnym Sławomirem Momot przyjrzymy się temu, jak przebiega proces unieważnienia umowy frankowej.

Unieważnienie umowy frankowej – podstawowe informacje

Unieważnienie umowy frankowej to proces prawny, który ma na celu uchylenie jej skutków prawnych. Oznacza to, że po jego przeprowadzeniu strony powracają do stanu sprzed zawarcia umowy. W przypadku kredytów hipotecznych w walutach obcych może to oznaczać zwrot środków wpłaconych na poczet spłaty kredytu oraz ewentualne odszkodowanie za poniesione straty.

Podstawą do unieważnienia umowy frankowej może być udowodnienie, że zawarcie umowy było niezgodne z prawem. Może to wynikać na przykład z nieprawidłowości w procesie informowania klienta o ryzykach związanych z kredytem czy też z nieuczciwych praktyk bankowych.

- informuje Radca Prawny Sławomir Momot.

Jak przebiega proces unieważnienia umowy frankowej

Pierwszym krokiem w procesie unieważnienia umowy frankowej jest skonsultowanie się z radcą prawnym. Specjalista ten będzie w stanie ocenić, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania oraz jakie są szanse na jego pomyślne zakończenie. Warto pamiętać, że każda sprawa jest inna, dlatego też nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich kredytobiorców.

Po analizie dokumentacji oraz zebraniu niezbędnych dowodów radca prawny może wystąpić z wnioskiem o unieważnienie umowy frankowej do sądu. W trakcie postępowania sądowego strony przedstawiają swoje argumenty, a sędzia podejmuje decyzję o ewentualnym unieważnieniu umowy.

Warto pamiętać, że proces unieważnienia umowy frankowej może trwać nawet kilka lat, a jego wynik nie zawsze jest przewidywalny. Dlatego też ważne jest, aby podejmować taką decyzję po przemyślanej analizie ryzyka oraz możliwych korzyści.

Na co zwrócić uwagę podczas procesu unieważnienia umowy frankowej

W trakcie procesu unieważnienia umowy frankowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać o terminach oraz formalnościach związanych z postępowaniem sądowym.

Kolejnym ważnym aspektem jest zebranie niezbędnych dowodów i dokumentacji. Warto zadbać o to, aby zgromadzić jak najwięcej materiałów, które mogą przyczynić się do wygrania sprawy. W tym celu można na przykład skorzystać z pomocy biegłych czy też innych specjalistów.