Kominy odgrywają istotną rolę w przenoszeniu spalin bądź też zużytego powietrza na zewnątrz. Aby funkcjonowały prawidłowo, muszą być szczelne i posiadać odpowiedni ciąg. Samą budowę kominów – tego, w jaki sposób i z jakich materiałów powinny się składać – określają odpowiednie przepisy, co więcej – do ich odbioru i przeglądów potrzebne są wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest Zakład Kominiarski Krzysztof Młynarczyk.

Elementarny składnik każdego komina

Kluczowymi elementami w budowie kominów są wkłady kominowe, ponieważ zapewniają m.in. szczelność całego komina oraz jego trwałość, ochronę przed odkształceniami mechanicznymi i termicznymi, odprowadzanie skroplin poza komin oraz ochronę przed zalaniem. Wkłady gwarantują również możliwość przeprowadzenia czyszczeń oraz przeglądów, jak również właściwy dobór i regulację układu kominowego. Jak tłumaczy specjalista z firmy Zakład Kominiarski Krzysztof Młynarczyk:

Kontrola przewodów kominowych, sprawdzanie szczelności kominów i ich czyszczenie oraz wystawianie opinii kominiarskich to podstawowe czynności związane z konserwacją kominów, których nie należy lekceważyć.

Do kompleksowych usług kominiarskich związanych z inspekcją kominów, należą m.in. konserwacje wentylacji mechanicznych, przeglądy gazowe, czyszczenie kominów, kontrola okresowa przewodów kominowych, jak również ich renowacje i udrażnianie.

Gdzie szukać wytycznych budowy przewodów kominowych?

Aktualne wytyczne dotyczące budowy przewodów kominowych zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to odnosi się do polskich norm dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów, w których określone zostały rozmiary przewodów kominowych w budynku, w obudowach, trwale połączonych konstrukcją lub będących samodzielnie stojącymi konstrukcjami.

Co warto wiedzieć o kontrolach kominowych?

Okresowe kontrole roczne odbywają się na podstawie Art. 62 1. Ustawy Prawo Budowlane -Dz. U. Nr 89 z dnia 25. sierpnia 1994 r. z późniejszymi zmianami. Kontrole kominowe, jak i odbiór przewodów kominowych, mogą być dokonywane tylko przez mistrza kominiarskiego. Nie należy zwracać się do pseudofachowców, ponieważ nie są oni w stanie kompetentnie ocenić stanu komina. Podczas kontroli mistrz kominiarski w szczególny sposób zwraca uwagę m.in. na drożność oraz szczelność przewodów kominowych, sposób ich prowadzenia i usytuowanie ponad dachem budynku, na materiały użyte podczas budowy komina oraz kontroluje wiele innych, nadrzędnych elementów związanych z poprawnym funkcjonowaniem kominów. Wszystkie te czynności przeprowadza z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Jeśli szukasz zaufanej firmy, zapoznaj się z ofertą Zakładu Kominiarskiego Krzysztofa Młynarczyka, który swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i instytucji oraz przedsiębiorstw.