Otrzymanie pozwolenia na wybudowanie domu jednorodzinnego w Polsce wiąże się z wieloma formalnościami, których należy dopilnować. Jednym z najważniejszych obowiązków jest konieczność przeprowadzenia badań geotechnicznych, które określą dokładny skład gleby na terenie przeznaczonym pod zabudowę. Choć zdarzają się pojedyncze opinie ludzi twierdzących, że to strata czasu i pieniędzy, to jednak zdecydowanie warto rozważyć przeprowadzenie tego typu prac. Co więc należy wiedzieć o badaniach geotechnicznych?

Brak badań geotechnicznych = spore ryzyko

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami budowlanymi, by zacząć realnie myśleć o postawieniu wymarzonego domu, niezbędne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych. Pozwalają one na precyzyjne określenie składu gruntu, jego charakterystyki oraz poziomu wód gruntowych. Otrzymane w ten sposób informacje pomogą w odpowiednim doborze fundamentów pod budowę oraz ich izolacji. Dzięki temu można zredukować do minimum ryzyko wystąpienia wad i powikłań w przyszłości, takich jak pękanie ścian czy zapadanie się konstrukcji. Eksperci z pracowni geologicznej Adrium przypominają, iż aktualne zapisy w prawie budowlanym wymuszają wykonanie badań geotechnicznych dla wszystkich kategorii budynków:

  • pierwsza kategoria geotechniczna – do niej zaliczają się budynki jednokondygnacyjne oraz dwukondygnacyjne, których głębokość fundamentów nie jest większa niż 3 metry; zdarza się, że bardziej skomplikowany profil glebowy kwalifikuje je do drugiej kategorii;

  • druga kategoria geotechniczna – kategoria ta dotyczy dużych obiektów budowlanych oraz obiektów, których budowa planowana jest na gruncie o złożonych warunkach glebowych;

  • trzecia kategoria geotechniczna – do trzeciej kategorii zaliczają się budynki wielkopowierzchniowe/wysoko kondygnacyjne oraz te w zabudowie miejskiej; w tym przypadku konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji geotechnicznej i inżynierskiej.

Z czego składa się opinia geotechniczna?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, wykonanie profesjonalnych badań geotechnicznych jest obowiązkowe dla każdej z wyżej wymienionych kategorii. Opinia geotechniczna składa się z części graficznej oraz opisowej. Część opisowa zawiera niezbędne informacje i dane dotyczące poszczególnych warstw gruntu, poziomu wód gruntowych oraz ewentualne zalecenia dotyczące wykonania dalszych badań. Część graficzna to z kolei ilustracja planu terenu pod budynkiem. Widoczne są na niej wszystkie warstwy gruntu występujące na danym terenie, zaznacza się również miejsca odwiertów.