Zawód architekta jest uważany za jedną z najbardziej prestiżowych profesji, jakie można wykonywać. Pensja takiego specjalisty jest stosunkowo wysoka, a zakres obowiązków wydaje się ciekawy. Warunkiem jest jednak talent i odpowiednie wykształcenie. Co warto wiedzieć o tym zawodzie? Sprawdziliśmy.

Czym zajmuje się architekt?

Architekt jest często mylony lub utożsamiany z inżynierem budownictwa, a to, wbrew pozorom, inne zawody. Oczywiście architekci współpracują z inżynierami i odwrotnie, ale zakres ich obowiązków jest inny. Na początku musisz więc zastanowić się, którym z nich chcesz zostać.

Architekt opracowuje projekt budynku. Skupia się na tym, jak ma wyglądać jego bryła oraz otoczenie. Można nawet powiedzieć, że jest artystą. Inżynier budownictwa musi przenieść ten projekt do realnego świata: sprawdzić materiały, dokonać obliczeń, czyli po prostu sprawić, aby taki budynek stał i był bezpieczny dla jego użytkowników.

Jak zostać architektem?

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz zostać architektem, przed tobą sporo pracy. Musisz zdać egzamin wstępny na studia, w skład którego najczęściej wchodzi część plastyczna, a później te studia z powodzeniem ukończyć. Architektura to kierunek, który można zgłębiać na Wyższej Uczelni Technicznej lub w Akademii Sztuk Pięknych.

Kiedy będziesz już miał upragniony tytuł naukowy, czeka cię dwuletni okres pracy w charakterze asystenta projektanta. Ponadto przed tobą rok praktyki na budowie. Dopiero po tym czasie będziesz mógł przystąpić do egzaminu, który pozwoli ci zostać członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a to wymóg do pracy w tym zawodzie. Jest on bowiem chroniony przez polskie prawo.

Jak wygląda praca architekta?

Kiedyś architekt pracował nad kartką papieru na desce kreślarskiej. Dzisiaj sprawa ma się już zupełnie inaczej. Do tworzenia projektów stosuje się specjalne programy do projektowania. Można więc spokojnie powiedzieć, że jest to praca z komputerem.

Ponadto architekt spędza też zazwyczaj sporo czasu na przygotowaniu dokumentacji projektowej.

Gdzie może pracować architekt?

Jedną z opcji pracy dla architekta jest założenie własnej działalności gospodarczej. Daje ona dużą swobodę działania i możliwość samodzielnego wybierania zleceń do zrealizowania.

Przedstawiciel Autorskiej Pracowni Architektonicznej AREX z Warszawy przyznaje, że spora grupa architektów pracuje jednak w większych biurach i zespołach. Często i tam mają możliwość dopasowania zainteresowań do wykonywanych projektów, a przy tym ograniczają konieczność zmagania się z pracami biurowymi, których i tak im nie brakuje. Przyjęło się bowiem, że to właśnie architekt zajmuje się wszystkimi sprawami formalnymi związanymi z jego projektem. A tych jest niemało.