Sufity podwieszane to nie tylko ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o adaptację oraz aranżację wnętrz, ale również możliwość uzyskania niezwykle gładkiej, wolnej od wszelkich krzywizn powierzchni. Sprawdźmy, w jaki sposób montuje się sufity podwieszane, z jakich elementów powstają oraz kto może nam pomóc w tym zakresie. Oto wszystko na temat sufitów podwieszanych.

Z czego tworzone są sufity podwieszane?

Cała konstrukcja, jaką jest sufit podwieszany, oparta jest w głównej mierze na odpowiednio dociętej płycie gipsowo-kartonowej, która przymocowywana jest do powierzchni sufitu przy pomocy specjalnych metalowych (lub też niegdyś drewnianych) profili oraz oczywiście blachowkrętów.

Zalety montażu sufitu podwieszanego

Zanim zdecydujemy się na montaż sufitu podwieszanego, to warto poznać zalety, jakie płyną z zastosowania tego rozwiązania w naszym obiekcie mieszkalnym czy też firmowym. Oto zalety montażu sufitu podwieszanego:

  • Oszczędność energii cieplnej - Montaż sufitu podwieszanego umożliwia nam (podobnie jak w przypadku budowy ścian z płyt g-k) ułożenie materiału termoizolacyjnego takiego jak na przykład wełna mineralna, dzięki czemu nasze pomieszczenie stanie się dużo cieplejsze bez konieczności używania grzejników.
  • Łatwość montażu - Jak już wspomnieliśmy, sufit podwieszany opiera się w zasadzie na trzech elementach, które wbrew pozorom nie przysporzą nam wiele trudności, jeśli chodzi o ich montaż. Na pewno jest to dużo łatwiejsze rozwiązanie niż wyrównywanie powierzchni sufitu przy pomocy gładzi gipsowej.
  • Dowolna aranżacja - Montaż sufitu podwieszanego nie oznacza wcale tego, że musimy płytą gipsowo-kartonową pokryć całą powierzchnie sufitu. W zasadzie mamy tutaj bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o aranżację, ponieważ możemy na przykład postawić na różnokolorowe kształty w kilku miejscach lub też utworzyć z nich po prostu łuki czy zamontować go tylko w miejscu, w którym znajduje się jakiś element wyposażenia pomieszczenia taki jak na przykład stół.
  • Nietypowe oświetlenie - Podwieszane sufity umożliwiają nam montaż oświetlenia punktowego lub liniowego, które jest niejako wbudowane w płytę g-k, dzięki czemu nie wystają nam one spod sufitu (możemy mieć wrażenie jakby świecił nam po prostu sufit).
  • Ukrywanie nierówności oraz kabli - Jest to chyba jedna z ważniejszych zalet, jeśli chodzi o sufity podwieszane, ponieważ dzięki nim możemy ukryć wszelkie znajdujące się na naszym starym suficie nierówności jak również i wszelkie kable od instalacji elektrycznej.

Komu powierzyć montaż sufitów podwieszanych?

Pomimo tego, że jak pisaliśmy powyżej, montaż sufitu podwieszanego nie należy do najtrudniejszych, to jeżeli chcemy, aby efekt końcowy był naprawdę bardzo dobry oraz spełniał nasze nawet najbardziej wyszukane oczekiwania, to warto powierzyć tą pracę profesjonalistom. Jedną z firm, której pracownicy na co dzień zajmują się między innymi montażem sufitów podwieszanych i wykonują powierzone im zadania z największą starannością jest Rem-Dom.