Izolacje natryskowe stanowią coraz częściej wybierany rodzaj ocieplenia przy użyciu pianki poliuretanowej. Wynika to oczywiście między innymi z faktu, że izolacje natryskowe łączą w sobie pewien bardzo pożądany szereg zalet. Zdecydowanie nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w związku z tym tematem, dlatego po więcej przydatnych informacji zapraszamy poniżej.

Podstawowe informacje

W temacie izolacji natryskowych warto będzie dowiedzieć się na początek nieco więcej o poszczególnych rodzajach pianek. Tutaj, do czynienia możemy mieć z pianą natryskową dzielącą się ze względu na swoją wewnętrzną strukturę na pianę zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. O piance zamkniętokomórkowej warto wiedzieć przede wszystkim to, że składa się ona z licznych niewielkich komórek z zamkniętymi ujściami. Jak łatwo można się tutaj domyślić, zastosowanie tego rodzaju rozwiązania objawia się w postaci niskiej paroprzepuszczalności, przez co pianka niestety nie sprawdzi się w celu przejmowania wilgoci. Pianka zamkniętokomórkowa odznacza się wysoką gęstością oraz sztywnością, a na dodatek jest również wytrzymała. W efekcie, nie korzysta się z niej na poddaszu.

Wynika to w głównej mierze z tego faktu, że drewniany stelaż, z jakim to mamy do czynienia na poddaszach jest ciągle poddawany pracy, przez co mogłoby dochodzić do pęknięć na powierzchni samej pianki. Jednakże, pianka zamkniętokomórkowa może sprawdzić się w celu zwiększenia nośności budynku, co osiąga się poprzez wykorzystanie metody natryskowej w celu izolowania fundamentów oraz stropów. Jeśli natomiast chodzi o piankę otwartokomórkową, w jej przypadku mamy do czynienia z otwartymi komórkami, które to oczywiście pozwalają piance oddychać. To sprawia, że w przeciwieństwie do pianki zamkniętokomórkowej, pianka otwartokomórkową odznacza się wysoką paroprzepuszczalnością oraz skutecznie przejmuje wilgoć, która to mogłaby w innym wypadku powodować pleśń w izolacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przedstawione wyżej informacje to zaledwie część tego, co pragniemy poruszyć w ramach tego wpisu. Zanim jednak przejdziemy do opisu kolejnych kwestii, pragniemy zaznaczyć, że tekst ten powstał we współpracy z firmą AG-MAR świadczącej usługi związane właśnie z izolacjami natryskowymi. I tak, pozostając jeszcze w temacie pianki otwartokomórkowej, sprawdza się ona szczególnie dobrze ze względu na swoje właściwości w postaci niskiej wagi, podatności na ściskanie czy podatności na rozciąganie. W efekcie, w odróżnieniu od pianki zamkniętokomórkowej, tego rodzaju pianka bardzo często wykorzystywana jest w przypadku izolacji natryskowej poddasza. Zostawmy jednak już temat pianek i przejdźmy do przedstawiania wszelkich najbardziej istotnych zalet wynikających ze stosowania izolacji natryskowych.

Tak więc, decydując się na skorzystanie z ocieplania pianką poliuretanową trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że metoda natryskowa pozwala na wysoką dokładność wykonania izolacji. Nawet specjaliści bardzo często twierdzą, że wykonanie izolacji przy pomocy pianki poliuretanowej jest znacząco lepsze pod tym względem od alternatywnych rozwiązań. Wynika to z faktu, że preparat wykorzystywany w celu tworzenia izolacji natryskowych jest w stanie dotrzeć niemalże w każde miejsce, a dodatkowo również tworzy bardzo zwartą formę, która to w jeszcze bardziej znaczący sposób uwidacznia pozytywne właściwości samej pianki.

To nie wszystko

Oprócz tego, mając do czynienia z izolacjami natryskowymi możemy liczyć również na szybko wykonaną termoizolację. Tego typu izolacja góruje pod tym względem w szczególności w zestawieniu z płytami z wełny mineralnej, którymi to trzeba w bardzo czasochłonny sposób pokrywać dane miejsce. Co więcej, pianka natryskowa odznacza się także swoją zdolnością do trwałego przylegania do podłoża, a efekt ten jest wzmocniony jeszcze dodatkowo przez fakt, że pianka tworzy bardzo solidną skorupę. Jak więc można zauważyć, postawienie na rozwiązanie w postaci izolacji natryskowej to zdecydowanie bardzo dobry pomysł.