Malowanie metodą natryskową zyskuje na popularności nie tylko w przypadku zastosowań przemysłowych, gdyż coraz częściej korzystamy z tego rozwiązania również w przypadku naszego zacisza domowego. Do coraz częstszego stosowania tej metody przyczynia się między innymi szeroki wybór narzędzi malarskich, a po więcej przydatnych informacji zapraszamy poniżej.

Główne kwestie

Na początek warto sobie wyjaśnić, że tradycyjne opcje nanoszenia farby na zróżnicowane powierzchnie są w pewien sposób ograniczone przez to, że wymagają wykorzystania wałka lub pędzla. Mimo że jest to technika sprawdzona oraz dobrze funkcjonująca już od wielu lat, wiąże się z dość długim czasem wykonania. To właśnie z tego względu malowanie metodą natryskową zyskuje coraz bardziej na popularności. Mimo niewiele większych kosztów fachowcy są w stanie pokryć poszczególne powierzchnie, głównie ściany, w znacznie szybszym tempie. Przyjrzyjmy się zatem teraz temu, z jakich konkretnie elementów składają się agregaty.

Niezbędne będzie tutaj jednak rozróżnienie poszczególnych technologii wykorzystywanych do tego typu działań. Przeważnie wykorzystuje się sprężone powietrze, które działa w sposób pozwalający na połączenie z drobinkami farby, a następnie wydostanie się pod odpowiednio dopasowanym ciśnieniem za pomocą pistoletu natryskowego. Przez to dane miejsce zostaje pokryte w bardzo łatwy sposób farbą, jednocześnie zachowując wymagany poziom precyzji. Dobrze wspomnieć, że nie musimy ograniczać się wyłącznie do używania farby, gdyż powierzchnie możemy pokrywać przy pomocy impregnatów lub innych specjalistycznych środków, które są dopasowane do zdolności agregatu.

To nie wszystko

Inny popularny rodzaj malowania metodą natryskową stanowi technika hydrodynamiczna. Zanim jednak przejdziemy do jej opisu, pragniemy polecić usługi specjalistów z firmy Mazi Gładzi, z którymi to skonsultowaliśmy zamieszczone w tym tekście informacje. Zatem, decydując się na wyżej wspomniany typ malowania, spotkamy się z jedną znaczącą różnicą. Farbą jest bowiem aplikowana w sposób wykorzystujący ciśnienie, jednocześnie rezygnując z udziału powietrza. Taką możliwość zapewnia specjalnie dostosowany agregat o przewidzianej specyfikacji do określonego przypadku. Fachowcy zalecają korzystanie z tego rozwiązania głównie w przypadku nierównych powierzchni, czyli między innymi tynku strukturalnego.