Zarządzanie nieruchomością to zadanie, które właściciel może powierzyć specjalistom doskonale odnajdującym się w obowiązkach związanych z tym zadaniem i znających jednocześnie zawiłości prawne oraz formalne. Jednym z szerokich zagadnień związanych ze sprawowaniem pieczy nad budynkiem jest obsługa finansowo-księgowa. Co wchodzi w jej zakres i gdzie szukać pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Na czym polega obsługa finansowo-księgowa nieruchomości?

W zakres obsługi finansowo-księgowej wchodzi prowadzenie ewidencji księgowej, przygotowywanie planów budżetowych i sprawozdań finansowych. Sprawowanie pieczy nad finansami to również dokonywanie okresowych rozliczeń mediów i sprawdzanie poprawności faktów wystawionych przez  dostawców prądu, wody, gazu itp. Osoba zajmująca się obsługą finansowo-księgową danej nieruchomości przygotowuje także deklaracje podatkowe, rozliczenia z urzędami skarbowymi czy też ZUS-em.

Utrzymanie płynności finansowej to zadanie, które również wchodzi w skład usług świadczonych przez zarządcę nieruchomości. Jeżeli w planie gospodarczym należy uwzględnić przedsięwzięcia, które wymagają nakładu dodatkowej gotówki, firma zajmująca się prowadzeniem wspólnoty zadba również o dopełnienie formalności związanych z uzyskaniem funduszy na remont budynku, sporządzając potrzebną dokumentację kredytową oraz obsługując udzieloną przez bank pożyczkę.

Warto również zwrócić uwagę na procesy windykacyjne. Czasem zdarza się, że lokatorem nieruchomości są osoby, które nagminnie nie opłacają rachunków, generując długi i narażając właściciela wspólnoty na straty. W takiej sytuacji zarządca nieruchomości dochodzi zwrotu należności w postępowaniu przedsądowym.

Gdzie szukać pomocy w administrowaniu wspólnotą mieszkaniową?

Właściciel budynku mieszkalnego czy też lokalu użytkowego, który bierze na siebie obowiązek dopatrzenia wszystkich powyższych aspektów, w niedługim czasie może dojść do wniosku, że jest mu potrzebna pomoc. W takiej sytuacji warto zdać się na specjalistów od zarządzania nieruchomościami. O interesy danej wspólnoty mieszkaniowej może zatroszczyć się szczecińska firma Maron, która zadba o spokój i bezpieczeństwo w lokalach, a także o rozsądne wykorzystanie zaplecza finansowego w postaci zgromadzonego kapitału.

Sprawowanie pieczy nad wspólnotą mieszkaniową to zadanie wszechstronne – z jednej strony potrzebna jest dobra organizacja i znajomość tajników księgowości, z drugiej doświadczenie w gospodarowaniu budżetem. Warto jest w obu tych kwestiach zdecydować się na usługę profesjonalistów zajmujących się obsługą finansowo-księgową.