Wybór odpowiedniej dachówki dla domu – ceramika czy beton?

Materiał partnera
2020-01-10

Usługi dekarskie rozwinęły się na przestrzeni lat znacząco, dzięki czemu inwestorzy mają do dyspozycji kilka najważniejszych materiałów stosowanych do wykończenia dachu. Jako pokrycie służyć mogą m.in. dachówki ceramiczne, ale też proponowane w wersjach betonowych. Warto zatem dokładnie wiedzieć, czym konkretnie wyróżniają się oba typy dachówek stosowanych m.in. jako pokrycie domów jednorodzinnych.

Tradycyjna dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne stosowane są jako materiał pokryciowy od wielu lat. Charakteryzuje je przede wszystkim wysoka wytrzymałość. Są odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak niskie i wysokie temperatury, działanie opadów czy promieniowanie słoneczne. Ceramiczną dachówkę niełatwo jest również uszkodzić mechanicznie. Niewątpliwie sporym atutem takiego materiału jest możliwość wyboru wielu jego wersji kolorystycznych. Dachówki ceramiczne nie tracą swoich parametrów przez długi czas, czego dowodem jest wieloletnia gwarancja udzielana na tego typu produkty.

Wykonywane w procesie wypalania gliny pokrycie dachowe jest zatem solidne, odporne i nie traci swoich walorów z upływem lat. Jedną z niewielu wad może okazać się dla inwestora cena. Jest ona jednak uwarunkowana bardzo wysoką jakością dachówek ceramicznych, dlatego warto zdecydować się na ich zakup. Kluczowy jest również montaż – w tym zakresie należy zaufać doświadczonemu dekarzowi, którym jest Mariusz Szymkowiak. Świadczone przez niego usługi blacharsko-dekarskie pozwalają na przygotowanie solidnego dachu składającego się nie tylko z dachówek ceramicznych, ale też betonowych. Czym wyróżniają się te ostatnie?

Wytrzymałość przede wszystkim, czyli dachówki betonowe

Dodanie do cementu specjalnych pigmentów, wody i piasku kwarcowego daje możliwość stworzenia wyrobów betonowych o wysokiej odporności na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Tak właśnie powstają dachówki betonowe, które również są atrakcyjnym rozwiązaniem dla inwestorów budujących dom jednorodzinny. Są tańsze od ceramicznych odpowiedników, ale ich dostępność jest też mniejsza. Co ciekawe, dachówki betonowe są stosunkowo lekkie. Nadal jednak wymagają zastosowania odpowiednio wzmocnionej więźby dachowej i sprawnego montażu w ramach profesjonalnych usług dekarskich, o czym należy pamiętać.

Na jaki zatem typ dachówki postawić przy budowie domu? Zwolennicy estetycznych i praktycznych rozwiązań powinni wybrać dachówkę ceramiczną. Jest ona łatwiejsza w konserwacji, a także wyróżnia się atrakcyjniejszym wyglądem. Tańszy jej odpowiednik w postaci betonowej dachówki to jednak nadal interesująca alternatywa, która przy regularnym czyszczeniu i regeneracji również pozostanie efektownym pokryciem.

Opracowanie artykułu:

Usługi Dekarsko-Blacharskie Mariusz Szymkowiak

ul. Główna 26, 62-053 Pecna wielkopolskie
e-mail
www