Niezależnie czy planujemy budowę nowego domu, podział istniejącej parceli, czy wytyczenie spornej granicy z sąsiadem, będziemy musieli skorzystać z pomocy geodety. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czynności wykonują biura geodezyjne w codziennym życiu oraz jak wiele spraw zależy od ich pracy. Poniższe zestawienie przykładowych usług świadczonych przez biura geodezyjne powinno przybliżyć nieco zakres kompetencji wchodzący w ten zawód.

Budowa domu lub innego zabudowania

Jednym z pierwszych etapów budowy domu jest zakup działki na której będzie postawiony i uzyskanie stosownych pozwoleń od adekwatnego urzędu gminy lub miasta. Potrzebne będzie więc biuro świadczące usługi geodezyjne, aby wytyczyć granice działki, nanieść je na odpowiednie mapy do celów projektowych i przekazać gminie. Następnie posiadany projekt domu będzie wymagać aprobaty geodety oraz tyczenia dokładnego planu zabudowań na terenie działki, a także sporządzenia i naniesienia ponownie na mapy rozplanowania wszystkich mediów, jak kanalizacja, wodociągi, elektryka i pozostałe. Także podczas prac budowlanych nie ustrzeżemy się wizyt geodety w celu zatwierdzenia poprawności prowadzonych prac, na które składają się między innymi inwentaryzacje fundamentów i ścian, a ostatecznie przeprowadzenia finalnej inwentaryzacji geodezyjnej, bez której budujący nie będzie w stanie zgłosić zakończenia budowy, ani rozpocząć użytkowania obiektu.

Zakup używanej nieruchomości

Przy kupnie używanego budynku, niezależnie czy będzie to dom, magazyn czy hale produkcyjne, również konieczna będzie wizyta geodety. Jak mówi specjalista z Pracowni Geodezyjnej Geo-System Aleksander Gugala, przeprowadzenie monitoringu przemieszczeń i odkształceń geodezyjnych na terenie działki pozwala na realistyczną ocenę stanu faktycznego budynków i gruntów na których się znajdują. Odpowiednie instrumentarium oraz fachowa wiedza pozwalają między innymi na badanie przemieszczeń i odkształceń budynków i gruntów, osiadania budynków oraz monitorowania ścian szczelinowych.

Monitoring infrastruktury użyteczności publicznej

Monitoring geodezyjny jest również okresowo stosowany przy budynkach użyteczności publicznej, zabytkach oraz elementach infrastruktury, jak autostrady czy mosty, ma więc kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ogółu społeczeństwa. Jest on także stosowany przy budowie, remoncie lub ocenie stanu aktualnego wszelkich instalacji wodociągowych, elektrycznych, ściekowych, czy gazowych. Jak widać z tego krótkiego przecież omówienia, w zawód geodety jest wpisany bardzo szeroki zakres wykonywanych czynności i wiąże się z dużą odpowiedzialnością i różnorodnością obowiązków.