Zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest usunięcie obiektu budowlanego. Motywacje mogą być różne – m.in. zły stan techniczny budynku. Wówczas możemy mieć do czynienia z wyburzeniem bądź rozbiórką – choć określenia te często stosowane są wymiennie, mają nieco inne znaczenia. Zastanówmy się zatem, czym dokładnie różnią się obie metody usuwania obiektu budowlanego z działki. 

Na czym polega rozbiórka budynku?

Odrębność obu terminów uwarunkowana jest po części względami historycznymi. Dawniej bowiem słowo ,,rozbiórka’’ stosowane było w odniesieniu do stopniowego rozbierania domów drewnianych i oddzielania każdej deski. Dzięki temu obiekt budowlany zostawał usunięty, jednak część materiałów mogła być ponownie wykorzystana, co pozwalało zaoszczędzić pieniądze. Dziś jest to proces usprawniony i unowocześniony, jednak wciąż możemy zachować nawet całe fragmenty budynku. To istotne, zwłaszcza w przypadku cennych zabytków. Rozbiórka umożliwia wówczas także przeniesienie zabytkowego budynku w inne miejsce. 

Niezależnie jednak od tego, którą metodę likwidacji obiektu budowlanego wybierzemy, musimy zlecić jej przeprowadzenie profesjonalistom. W ofercie firmy KES z Kostrzyna, która specjalizuje się w różnego rodzaju robotach ziemnych, znajdziemy zarówno rozbiórki budynków mieszkalnych, jak i przemysłowo-handlowych oraz poprzemysłowych. Specjaliści gwarantują zachowanie bezpieczeństwa i porządku na placu rozbiórki.

Wyburzenia obiektów budowlanych

W przypadku wyburzenia mamy do czynienia z całkowitą likwidacją budowli. Materiały nie mogą zostać zatem zostać wykorzystane ponownie. Firma KES jest w stanie jednak na życzenie klienta usunąć z terenu inwestycji gruz ceglany, betonowy i mieszany, elementy stalowe oraz odpady tworzyw sztucznych, a następnie poddać je legalnej utylizacji, która odbędzie się w odpowiednim punkcie. W całym procesie niezbędne są także ciężkie maszyny budowlane, takie jak koparki gąsienicowe czy dźwigi.  

Zdarza się, że wyburzenie jest jedyną możliwą opcją likwidacji budynku. Mowa tu m.in. o budowlach z betonu oraz żelbetonu. Ponadto, uważa się, że metoda ta jest znacznie tańsza. Jak wskazują specjaliści z firmy KES, na cenę wyburzenia wpływają różne czynniki – usytuowanie budynku, jego stan, materiał oraz wymiary. Podobnie cena utylizacji – koszty uzależnione są głównie od rodzaju gruzu oraz odległości do miejsca przeprowadzenia usługi.