Inwestycje związane z wyburzeniami starych budynków są w Polsce bardzo popularne. Dotyczy to m.in. usuwania zniszczonych duchem czasu obiektów przemysłowych, które zajmują duże tereny idealne do budowy nowego zakładu czy osiedla mieszkaniowego. Często zlecane są też prace rozkuwania betonu i usuwania zniszczonych dróg. Wykonują je szeroko wyspecjalizowane firmy robót ziemnych, które dysponują nowoczesnym sprzętem wyburzeniowym. Klienci z Warszawy i okolic mogą skorzystać z usług zespołu UKSIT Piotra Składanka, podejmującego się wyburzeń z użyciem maszyn z młotem hydraulicznym.

Czy wyburzenie wymaga zgłoszenia lub pozwolenia urzędowego?

Wiele inwestycji związanych z wyburzaniem budynków zlecają takim firmom jak UKSIT podmioty publiczne. W ich przypadku prace są w odpowiednie sposób administracyjnie zatwierdzone. Jakie procedury muszą zaś przejść inwestorzy indywidualni oraz biznesowi? Specjaliści z pracowni UKSIT wyjaśniają, że konieczność zgłoszenia wyburzenia lub ubiegania się o pozwolenie urzędowe zależy od rozmiarów budynku, jego statusu prawnego, a także od warunków zagospodarowania terenu. Istotne są też warunki środowiskowe oraz kwestie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia w bliskim kontakcie z rozbieranym obiektem.

W uproszczeniu można jednak przyjąć, iż rozbiórka budynku np. domu nie wymaga pozwolenia w przypadku budowli niewpisanych do rejestru zabytków czy objętych ochroną konserwatorską. Zasada ta tyczy się jednak tylko tych obiektów, które nie sięgają 8 metrów, a ich odległość od granicy działki nie jest mniejsza niż połowa ich wysokości. Specjaliści UKSIT dodają, że w niektórych przypadkach nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na wyburzenie, ale trzeba pozyskać zgodę na zajęcie pasa drogi. Inwestor nie musi też występować o zgody do urzędów, jeśli prace wyburzeniowe dotyczą niewielkich budynków – np. garaży – lub rozkuwania betonu: parkingów, podjazdów, dróg wewnętrznych, chodników czy placów. To właśnie takie mniejsze zadania rozbiórkowe wykonywane są nowoczesnymi młotami hydraulicznymi.

Na czym polega wyburzanie młotem hydraulicznym?

Wyburzanie większych obiektów odbywa się z wykorzystaniem maszyn ciężkich – żurawi i dźwigów z odpowiednim osprzętem – a nawet z użyciem materiałów wybuchowych. Mniejsze budowle takie jak stare garaże, zniszczone parkingi brukowane, stare nawierzchnie betonowe i asfaltowe można jednak z powodzeniem usuwać przy pomocy minikoparek z młotem hydraulicznym, spycharek oraz koparko-ładowarek. Takim sprzętem dysponuje firma UKSIT, która swój sprzęt wyburzeniowy wraz z operatorem oferuje m.in. przy wspomnianym już rozkuwaniu betonu. Jak zatem działa młot hydrauliczny, który błyskawicznie niszczy konstrukcje betonowe i murowane?

Osprzęt ten stworzony został w traki sposób, by ograniczać siłę drgań, a nawet hałas. Jego niewątpliwą zaletą jest też precyzja pracy dzięki niebywałej zwrotności i łatwości w sterowaniu. Jeśli chodzi o siłę uderzeniową, wytwarza ją wysokie podciśnienie i olej, dlatego młot hydrauliczny wyposażony jest w złączki do podłączenia linii hydraulicznej. Firma UKSIT dysponuje takim sprzętem, którego tłoki zapewniają maksymalną energię uderzenia oraz minimalnym odrzut. Utwardzony tłok młota poddany został bowiem specjalnej obróbce cieplnej, co nadało mu unikalnych cech. Świetnie sprawdza się nawet przy tak ciężkich zadaniach, jak rozkruszanie starych fundamentów ze zbrojeniem.

Prace ziemne po wyburzeniu

Po pracach wyburzeniowych takie firmy jak UKSIT są w stanie zagwarantować zleceniodawcom również wywóz gruzu wywrotkami, a także szereg robót ziemnych, od niwelacji terenu począwszy, na wykonaniu wykopów pod nowe inwestycje kończąc. Dlaczego jeszcze warto wybrać właśnie Usługi koparko-spycharką i transportowe Piotra Składanka?

Firma UKSIT słynie z dużej dyspozycyjności, nowoczesnego sprzętu, terminowości oraz atrakcyjnych cen. Prócz wynajmu minikoparek z młotami hydraulicznymi można również zamówić prace żurawiami samojezdnymi, spychaczami oraz koparko-ładowarkami.