Większość prywatnych mieszkań w Polsce finansowana jest z kredytów hipotecznych. Zaciągnięcie tak dużego zobowiązania pieniężnego wobec banku wymaga dopełnienia wielu ważnych formalności. Jedną z nich jest profesjonalna wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Inwestorzy z województwa pomorskiego mogą w tym celu skorzystać z usług firmy Laskowski, którą od 2003 roku prowadzi Krzysztof Laskowski. Na czym polega wycena mieszkania pod kredyt hipoteczny?

W jakim celu bank żąda profesjonalnej wyceny nieruchomości?

Kiedy oglądamy mieszkanie przed zakupem, zwykle ma ono określoną cenę. W większości przypadków nie jest to jednak wartość materialna oszacowana przez specjalistę, a jedynie suma, którą za daną nieruchomość chciałby otrzymać sprzedający. Kwota ta nie jest uznawana przez bank za wystarczająco wiarygodną i wymaga dokładnej weryfikacji przez rzeczoznawcę majątkowego.

Na podstawie profesjonalnej wyceny nieruchomości bank stwierdza, czy lokal, który chce kupić osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny, będzie adekwatnym zabezpieczeniem zadłużenia. Przeprowadzenie takiej ekspertyzy jest ważne również dla samego inwestora, ponieważ dostarcza mu informacji o rzeczywistej wartości nabywanej nieruchomości i pozwala zaplanować działania, które tę wartość zwiększą. Dzięki temu w przyszłości inwestor będzie mógł sprzedać mieszkanie z zyskiem.

Jak rzeczoznawca majątkowy wycenia nieruchomość?

Rzeczoznawca majątkowy wycenia mieszkanie w oparciu o różne czynniki. Do tych najważniejszych możemy zaliczyć lokalizację nieruchomości, jej metraż, stan techniczny, sposób wykończenia wnętrz oraz sąsiadującą z mieszkaniem infrastrukturę (np. dostęp do sklepów, szkół, terenów zielonych, komunikacji miejskiej).

Na podstawie uzyskanych informacji specjalista tworzy obszerną dokumentację pisemną wraz z fotografiami, która fachowo nazywa się operatem szacunkowym. Wybór podejścia szacunkowego zależy od samego rzeczoznawcy majątkowego. Wśród dostępnych metod wyceny można wymienić: podejście porównawcze, dochodowe, kosztowe lub mieszane. To pierwsze stosowane jest najczęściej w przypadku wyceny nieruchomości pod kredyt hipoteczny.

Firma Laskowski ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu operatów szacunkowych dla domów, mieszkań, obiektów firmowych, gospodarskich i lokali usługowych. Przedsiębiorstwo współpracuje z klientami indywidualnymi, biznesowymi oraz instytucjami państwowymi. Wyróżnia je szybkość działania, skrupulatność wyceny i konkurencyjne ceny usług. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy Laskowski. W tym celu wystarczy odwiedzić jej stronę internetową.