Czy wiesz, że drzewa nazywane są zielonymi płucami planety? Wynika to z faktu, że rośliny te oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji i wytwarzają niezbędny do życia tlen.  Niemniej jednak, czasami istnieje konieczność ich wycinki – szczególnie wtedy, gdy zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub gdy zajmują plac, przeznaczony na budowę domu. Przeczytaj, kiedy niezbędne jest pozwolenie na wycinkę i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas prac wysokościowych.

Wycinka drzew zgodnie z obowiązującym prawem

Decyzja, na temat usunięcia danego drzewa powinna być podjęta świadomie i odpowiedzialnie. W niektórych przypadkach istnieje nawet konieczność zgłoszenia zamiaru wycinki do odpowiedniego organu władzy – do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warto zaznaczyć, że niezastosowanie się do tego nakazu jest karalne – właściciel posesji, który zignoruje prawo, może otrzymać wysoką karę finansową. Istnieje tylko kilka przypadków, w których tego typu prac wysokościowych nie trzeba zgłaszać. Samodzielną decyzję można podjąć w przypadku drzew owocowych. Wyjątek od reguły stanowią drzewa, których pień (na poziomie 5 cm) przekracza 50 centymetrów oraz w przypadku, gdy w koronach drzew bytują ptaki lub zwierzęta, objęte ochroną. Wycinać, bez zgody władz lokalnych można także, gdy obwód pnia na poziomie 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm – zasada ta obejmuje następujące gatunki drzew: topolę, wierzbę, klon jesionolistny, klon srebrzysty,
  • 65 cm – reguła ta dotyczy kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku innych drzew.

Wycinanie drzew – co jest ważne?

Wycinka drzew nie jest zadaniem łatwym – wymaga bowiem odpowiedniego sprzętu, wiedzy i umiejętności. Warto zaznaczyć, że szczególnie ważne są następujące czynności:

  • sprawdzenie kierunku obalenia drzewa – kluczowy jest w tym przypadku kierunek i nasilenie wiatru oraz ogólna budowa drzewa, a przede wszystkim naturalny kąt nachylenia,
  • oczyszczenie pnia – przed usunięciem drzewa, warto dokładnie oczyścić pień z gałęzi, które mogłyby przeszkadzać podczas kolejnych etapów pracy,
  • wybór odpowiedniej techniki – decyzja, dotycząca metody wycinki drzewa, nie powinna być przypadkowa. Ważne są bowiem panujące warunki oraz zapewnienie jak największego komfortu i bezpieczeństwa pracy,
  • wybór odpowiednich narzędzi – rodzaj sprzętu, który powinien zostać do wycinki jest najczęściej uzależniony od rozmiaru drzewa. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem jedynie siła mięśni, w innych konieczne jest zastosowanie liny i wyciągarki.

Samodzielna praca – czy to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się nad samodzielną wycinką drzew z posesji. Warto być jednak świadomym, że czynność  ta obarczona jest wysokim ryzykiem – brak doświadczenia i stosowania się do przepisów BHP może skończyć się tragicznie. Najbardziej rozsądną opcją jest więc powierzenie tego zadania profesjonalistom – firmie Clean Servis, prowadzonej przez Artura Bzurę. Profesjonaliści nie tylko szybko i sprawnie usuną drzewostan, ale także zatroszczą się, by wszystkie czynności przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.