Remonty domów, mieszkań, biur czy sklepów coraz częściej realizowane są z wykorzystaniem systemów suchej zabudowy, które składają się głównie z wysokiej klasy płyt K-G. Potwierdza to Sławomir Łaniecki, który prowadzi firmę remontową w Siedlcach. W artykule przedstawiamy zatem najważniejsze informacje dotyczące suchej zabudowy, jej najpopularniejszych odmian oraz najważniejszych zalet.

O suchej zabudowie słów kilka

Sucha zabudowa to system remontowania różnego rodzaju wnętrz, który oparty jest o wykorzystanie prostych w montażu prefabrykowanych płyt kartonowo gipsowych. Przytwierdzane są one do wcześniej postawionych rusztów aluminiowych bądź stalowych. Oznacza to brak wykonywania podczas remontów złożonych prac mokrych, co z kolei przynosi znaczne oszczędności oraz możliwość wykonywania robót w bardzo szybkim czasie. Potwierdzeniem tych słów są liczne realizacje firmy Wykańczanie wnętrz Sławomira Łanieckiego, która proponuje inwestorom aranżację różnych wnętrz przy wykorzystaniu wielu rodzajów suchej zabudowy. Inne systemy wykorzystuje się bowiem w pomieszczeniach np. o dużej wilgotności, a inne w tych, które wymagają dodatkowego docieplenia czy wygłuszenia. Obecnie najpopularniejsza jest zatem zabudowa sucha oparta o:

  • płyty K-G hydrofobowe,

  • płyty K-G niepalne,

  • płyty K-G z wykończeniem tynkarskim,

  • płyty K-G wzmocnione włóknem szklanym,

  • płyty cementowe,

  • płyty K-G elastyczne.

Zastosowanie systemów zabudowy suchej

Firma Sławomira Łanieckiego stosuje systemy zabudowy suchej zarówno przy aranżacji wnętrz domów, jak i mieszkań, sklepów czy mniejszych lokali użytkowych. Płyty K-G doskonale nadają się zatem nawet przy remoncie bardzo wymagających przestrzeni takich jak kuchnie, łazienki, garaże czy poddasza. W jaki sposób można jednak użyć systemu suchej zabudowy?

Płyty K-G montowane na rusztach metalowych umożliwiają kształtowanie przeróżnych konstrukcji. Zaliczyć do nich można jedno lub wielopoziomowe sufity podwieszane z oświetleniem LED, lekkie podłogi jastrychowe idealne dla ogrzewania płaszczyznowego, łatwe w stawianiu ścianki działowe oraz tanie w przygotowaniu zabudowy wnęk, schodów, kominków, zestawów WC, wanien, a nawet wyposażenia AGD. Ponadto systemy suchej zabudowy stosowane są przy tworzeniu pionów oraz kanałów instalacyjnych. Doskonale sprawdzają się też przy przygotowywaniu obudów: skosów dachowych i ścianek kolankowych z dociepleniem w formie wełny mineralnej lub pianki PUR.

Sucha zabudowa i jej najważniejsze zalety

Suchą zabudowę cechuje sporo zalet, które sprawiają, że obecnie inwestorzy chętnie rozważają zastosowanie jej przy wielu różnych inwestycjach. Firma Wykańczanie Wnętrz Sławomira Łanieckiego często przyjmuje zlecenia na remonty mieszkań z użyciem płyt K-G, a wiąże się to z następującymi korzyściami ich zastosowania:

  1. Sucha zabudowa to gwarancja wysokich parametrów termoizolacyjnych oraz tych związanych z izolacyjnością akustyczną. Płyty K-G mogą być też niepalne i odporne w 100% na wodę.

  2. Płyty K-G i ruszty metalowe są łatwe oraz szybkie w stawianiu, a to wpływa znacznie na obniżone koszty prac. Brak dużej ilości robót mokrych również przyśpiesza cały remont.

  3. Zabudowa sucha jest proekologiczna. Płyty K-G nie zawierają w swoich składzie związków toksycznych. Ponadto ich struktura wyróżnia się niskim oporem dyfuzyjnym – ściany dzięki temu mogą oddychać, co sprzyja tworzeniu się zdrowego mikroklimatu we wnętrzach.

  4. Płyty K-G gwarantują niezliczone możliwości projektowe, ponieważ mogą być dowolnie wykańczane każdym dostępnym na rynku materiałem, od tynków począwszy, na drewnie kończąc.

  5. Systemy suchej zabudowy są wytrzymałe. Nie ulegają procesom starzenia oraz są odporne na ataki insektów, korozję biologiczną czy zagrzybienie.