Projektowanie studni głębinowej to idealne rozwiązanie dla domu jednorodzinnego. Szczególnie w sytuacji, gdy na danej posesji nie ma możliwości podłączenia do miejskich wodociągów. Wykonanie studni głębinowej to często jedyne rozwiązanie w przypadku domów, które są zlokalizowane w miejscu odludnym. Indywidualne instalacje są tam niemożliwe do wykonania lub po prostu nieopłacalne.

Jakie rodzaje studni możemy wyróżnić?

Aktualnie możemy wyróżnić dwa rodzaje studni, a mianowicie:

  • Studnie kopane

  • Studnie wiercone

Studnie kopane to najbardziej tradycyjne formy studni. Ich głębokość przeważnie sięga kilku metrów. Wykop studni, jak sama nazwa wskazuje, wykonywany jest ręcznie. Cechą charakterystyczną jest wpuszczenie do wykopu specjalnych, betonowych kręgów. Ich zadaniem jest ochrona ścian wykopu przed osuwaniem. Kręgi betonowe powinny zostać szczelnie połączone. To sprawi, że do studni  nie będzie się dostawać woda z wyższych warstw, które często są zanieczyszczone. Dno studni kopanej powinno być wyłożone żwirem. Alternatywą jest założenie specjalnej siatki z otworami. Obecnie w studniach kopanych instaluje się pompę elektryczną, dzięki której woda jest wydobywana na powierzchnię.

Drugim rodzajem są studnie wiercone. Inaczej nazywa się je studniami głębinowymi lub rurowymi. Głębokość studni głębinowej przeważnie przekracza 10 m. Otwór na pożądaną głębokość wykonuje się, używając specjalnej wiertnicy. Działanie studni głębinowej jest możliwe dzięki zastosowaniu rury osłonowej i filtracyjnej. Zadaniem pierwszej z nich jest dotarcie do warstwy wodonośnej. Druga z kolei wnika w tę warstwę. W studniach głębinowych o głębokości powyżej 8 m należy umieścić głębinową pompę tłoczącą.

Jaką głębokość powinna mieć studnia głębinowa?

Głębokość studni głębinowej jest uzależniona od kilku czynników. Projektowanie studni głębinowej musi obejmować dokładne badania geologiczne, które polegają na rozpoznaniu budowy geologicznej. Wynikiem badań jest także określenie warunków hydrogeologicznych na konkretnym obszarze. Błędne jest przekonanie, że większa głębokość studni gwarantuje lepszą jakość wody. Czasami zdarza się, że głębsze pokłady wody są w większym stopniu zanieczyszczone żelazem.

Podczas badań geologicznych wykonywanych przed wierceniem specjaliści określają profil litologiczny. Prezentuje on głębokość, na jakiej znajdują się poszczególne warstwy wodonośne oraz wskazuje ich miąższość. Mając profil litologiczny, można prawidłowo dobrać średnicę rur, długość filtra oraz głębokość jego posadowienia. Wykonanie odpowiednich badań pomaga też uniknąć niepotrzebnych wydatków. Może się bowiem okazać, że w miejscu, w którym był planowany odwiert, nie ma odpowiedniej warstwy wodonośnej.

Jak zaplanować położenie studni głębinowej?

W celu prawidłowego umiejscowienia studni głębinowej trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest dostępność do warstw wodonośnych w danym miejscu. Ponadto studnia powinna znaleźć się w miejscu bezkolizyjnym. Musi być oddalona od ewentualnych źródeł zanieczyszczenia wody. Miejsce wykopu określane jest na podstawie dokładnego badania geologicznego.

Określając dokładną lokalizację studni, należy wziąć pod uwagę odległość od:

  • Granicy działki

  • Przydrożnego rowu

  • Szamba

  • Kanalizacji

Odległości te są szczegółowo określone w stosownym rozporządzeniu.

Przystąpienie do prac związanych z wykonaniem studni wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Dotyczy to studni, których głębokość przekracza 30 m. Studnie o wydajności poniżej 50 m3/h wymagają tylko zgłoszenia budowlanego. Przed rozpoczęciem prac należy również przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Planując wykonanie studni głębinowej, warto zwrócić się o pomoc do firmy Geko z Wrocławia, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prac geologicznych. Firma działa od 2004 roku i oferuje usługi z zakresu geologii oraz ekologii.