Budowa domu należy do długich i skomplikowanych działań. Potrzebne są do tego procesu zarówno pieniądze, jak i uzdolnieni specjaliści. Szczególnie ważne jest również planowanie. Powstanie domu składa się z kilku etapów. Ostatnim i zarazem najtrudniejszym z nich jest stan surowy zamknięty – mamy tu już okna, drzwi i dach. Na tym etapie można rozpocząć prace wykończeniowe domu od wewnątrz. To właśnie od przebiegu tych prac będzie zależał finalny efekt oraz w dużej mierze również nasz komfort życia w wymarzonym domu.

Z jakich etapów składa się wykończenie wnętrza?

Pierwszym krokiem jest zamontowanie instalacji w ścianach albo w podłodze. Zaczyna się od tej czynności, ponieważ każdy przyszły mieszkaniec chce, aby rury i kable były niewidoczne. Prace rozpoczynają się od instalacji wodno – kanalizacyjnej. Później kolejność jest następująca: instalacja elektryczna, gazowa, wentylacja oraz C.O. Następnie trzeba zainstalować alarm, przewody komputerowe i internetowe. Na końcu fachowcy zajmują się ogrzewaniem podłogowym, jeśli planujemy je mieć. 

Drugim etapem wykończenia wnętrz jest tynkowanie i ułożenie podłogi w stanie surowym. W czasie tynkowania należy dopilnować, aby woda ze ścian odparowała. W tym celu sprawdza się temperaturę w pomieszczeniu – nie może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Najlepiej, gdy wykończeniem wnętrz zajmie się profesjonalna firma, np. Murarstwo Stanisława Kozłowskiego, z siedzibą w Pabianicach. Można tutaj liczyć na wysoką jakość wykonanych zleceń oraz indywidualne podejście do każdej inwestycji i oczekiwań klienta.

Obecnie bardzo często w nowych domach podwiesza się sufity. Do zalet takiego rozwiązania należą wspaniałe efekty estetyczne, a także brak konieczności czasochłonnego szpachlowania. Jeśli zdecydujemy się na taki sufit, to trzeba się nim zająć właśnie na tym etapie wykańczania wnętrz. Szpachlowanie jest nieodzowne, jeśli planujemy pomalować ściany. Do prac końcowych zaliczamy gruntowanie, którego celem jest zapobieganie odparzeniom oraz wzmocnienie podłoża. Na samym końcu osadza się parapety, maluje ściany i kładzie glazurę. Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności, pozostają tylko dopracowania kosmetyczne. Przykładem jest m.in. instalacja włączników.

Na czym polegają prace tynkarskie wykonane maszynowo?

Tynki maszynowe to obecnie najpopularniejszy sposób wykańczania sufitów i ścian. Przygotowuje się je poprzez zmieszanie z wodą suchej, gotowej mieszanki tynkarskiej w agregacie tynkarskim. Nakłada się je specjalnymi pistoletami natryskowymi. Zaletą tynkowania maszynowego jest oszczędność miejsca – nie ma potrzeby wydzielania stanowiska dla betoniarki, przestrzeni dla składowania piasku oraz przygotowania wapna. Praca tynkarska wykonywana maszynowo jest znacznie krótsza, niż tynkowanie tradycyjne z wykorzystaniem betoniarki. 

Tynki maszynowe nakłada się po ukończeniu stanu surowego zamkniętego, czyli po ułożeniu pokrycia dachu oraz zamontowaniu okien i drzwi zewnętrznych. Zanim fachowcy przystąpią do prac, gotowa powinna być już instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania oraz instalacja elektryczna z puszkami i skrzynkami elektrycznymi. Warto mieć na uwadze, że specjaliści posiadający agregat tynkarski otynkują dom średniej wielkości w przeciągu dwóch, trzech tygodni. Tynkowanie tradycyjne w betoniarce może może potrwać nawet dwa miesiące.