Drenaże odwadniające kojarzą się przede wszystkim z terenami gospodarczymi, rolnymi, a także z placami budowlanymi. Odwodnienia ważne są bowiem przy wykopach fundamentowych oraz przy budowie dróg. Istotne jest to dla zachowania odpowiedniej głębokości zalegania zwierciadła wody podziemnej, a także dla eliminacji niekorzystnego zjawiska kapilarnego podnoszenia się wód gruntowych. Czy jednak tylko wtedy należy wykonać drenaż? Coraz częściej stosuje się również go do odwadniania ogrodów przydomowych, parków i skwerów.

Dlaczego drenaż odwadniający jest potrzebny?

W ogrodach, parkach czy skwerach drenaż odwadniający potrzebny jest przede wszystkim tam, gdzie można zaobserwować nierówności terenu i liczne zagłębienia. Spadki poziomu działki sprzyjają spływaniu wody opadowej lub roztopowej, które tworzą zastoiska lub też większe kałuże. Spotkać się można także ze zjawiskiem bardzo błotnistego oraz grząskiego terenu, na którym trudno hodować rośliny.

Nie tylko jednak przy nierównościach terenu potrzebny jest drenaż odwadniający. Obecnie działki budowlane wyznaczane są w miejscach o słabej klasie gruntowej. Jeśli przy robotach ziemnych inwestycji nie doszło do wymiany gruntu, istotne może być właśnie wykonanie drenażu. Szczególnie jest to ważne na terenach z nieprzepuszczalną warstwą ziemi, która ciężko wchłania wodę, doprowadzając do jej gromadzenia się na powierzchni.

Drenaż podziemny – najważniejsze informacje

Najskuteczniejszym sposobem na odwodnienie ogrodu jest zastosowanie specjalnego drenażu podziemnego w systemie systematycznym. To wtedy komponenty drenażu rozłożone są niemalże na całej powierzchni działki, a zebrana woda trafia do rowu melioracyjnego, do rzeki, jeziora, stawu, do kanalizacji deszczowej czy też do specjalnie przygotowanych układów chłonnych.

Pamiętać przy tym należy o tym, że drenaż podziemny wymaga nie tylko stworzenia złożonego opracowania projektowego. Wielokrotnie wymagane jest uzyskanie zgody zakładu wodociągów i czasami właścicieli innych działek na odprowadzanie wody do kanalizacji. Niekiedy należy wystąpić do Wód Polskich o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego w związku ze szczególnym wykorzystaniem zasobów wodnych. W obu przypadkach pełną pomoc inwestycyjną gwarantuje Rejonowy Związek Spółek Wodnych, który specjalizuje się właśnie w tworzeniu drenaży odwadniających.

Z czego składa się drenaż odwadniający?

Drenaż odwadniający podziemny przede wszystkim składa się z sieci sączków zwanych inaczej rurami drenarskimi. Są one układane w rowkach wypełnionych żwirem oraz piaskiem. Istotne jest także ich podłączenie do głównego przewodu (zbieracza), który ma znacznie większą średnicę. To ta rura pozwala zebraną wodę dostarczyć do odbiornika. Ważnymi elementami systemu drenażowego podziemnego są również studzienki rewizyjne. Wszystkie te komponenty tworzone są dzisiaj m.in. z taniego i wytrzymałego tworzywa PCV. Może ono dodatkowo posiadać specjalne otuliny. Druga opcja dotyczy owijania przewodów włókniną. Oczywiście wykonuje się to jeszcze przed zasypaniem instalacji.

Jeśli chodzi zaś o rozłożenie drenażu systematycznego, warto wiedzieć, że projekt musi uwzględniać odpowiedni spadek przewodów. Sączki są zaś instalowane na głębokości do 80 centymetrów w równych odstępach od 3 do 6 metrów. Taka sieć pod powierzchnią ogrodu zapewnia skuteczne odwodnienie przy możliwości uprawiania na działce roślin, których systemy korzeniowe rozwijają się głęboko w ziemi.