Czas poprzedzający budowę jest przeważnie napięty. Oprócz odpowiedniej ekipy budowlanej wraz ze specjalistycznym sprzętem np. takim jak koparka czy koparko-ładowarka, należy zadbać także o kwestie techniczne jak niezbędna dokumentacja, która będzie zawierała właściwości terenu przeznaczonego do zabudowy. Ta kwestia jest niezmiernie ważna, gdyż niedokładna analiza gruntu może spowodować wiele niepowodzeń w trakcie budowy oraz opóźnienia czasowe.

Jak przygotować się do wykopów pod fundamenty?

Sporym ułatwieniem, rekomendowanym wszystkim rozpoczynającym budowę są badania geotechniczne. Umożliwiają one rozpoznanie terenu, który wykorzystany zostanie w trakcie budowy. Dzięki nim można wykluczyć zawczasu lub przewidzieć możliwe do wystąpienia problemy. Przygotowanie terenu pod budowę, niwelacja terenu czy równanie terenu to tylko kilka z najczęściej wykonywanych prac, zanim zaczną się wykopy pod fundamenty, wykopy pod media, czy wykopy pod kanalizację. Dzięki badaniom geotechnicznym i projektowi, na którym opiera się cała budowa, możliwe jest wyznaczenie linii ścian. Wykonuje je geodeta i są one podstawą do dalszych prac ziemnych.

Co może Cię zaskoczyć w trakcie wykopów pod fundamenty?

Niestety, ale czasami zdarza się tak, że badania geotechniczne nie pokażą wszystkich wad terenu. Specjalista z firmy Bram-Bud podpowiada, na co należy zwrócić uwagę, aby zmniejszyć liczbę możliwych wpadek. Pierwsza z nich to pora roku, w jakiej chcemy rozpocząć budowę. Otóż wykopy pod fundamenty będą sporo utrudnione lub niemożliwe w porze deszczowej i z minusową temperaturą. Jeśli jednak pogoda Cię zaskoczy, to powinieneś przygotować odpowiednią ilość folii do zabezpieczenia terenu. Kolejna kwestia to struktura i wytrzymałość gruntu, a także poziom wód gruntowych. Może okazać się, że ziemia jest sypka lub poziom wód jest dużo wyższy, niż przewidywano na podstawie badania geotechnicznego. Wtedy należy przygotować się na okoliczność odprowadzenia wody lub drenaż. Inną kłopotliwą sytuacją są zbyt głębokie wykopy. Nawet najlepszy operator koparki może się pomylić, a niewinne 10 cm okazuje się sporym problemem. W takim wypadku ziemi nie da się po prostu dosypać, należy przygotować się na kolejne spotkanie z projektantem czy geodetą, aby poszukać rozwiązania w konstrukcji budynku. Poczynając przygotowania do wykopów, warto pamiętać, że wszelkie występujące problemy należy rozwiązywać natychmiast. Nieprawidłowe posadowienie domu może skutkować późniejszym pękaniem ścian lub podmakaniem i wilgocią.

Oferta firmy Bram-Bud

Firma Bram-Bud, z siedzibą w Skawinie, specjalizuje się w usługach budowlanych - zajmuje się m.in. wykonawstwem robót ziemnych oraz nawierzchni drogowych. Już od 1997 roku realizuje projekty budowlane i drogowe, modernizuje i adaptuje różnego rodzaju budynki, w tym mieszkalne, przemysłowe, medyczne oraz budynki użyteczności publicznej. Firma dobrze sobie radzi z wykonaniem trudnych projektów technicznych. Specjalizuje się w budowie sieci uzbrojenia terenu oraz instalacji sanitarnych. Oferuje również montaż instalacji grzewczych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych, a także instalacji gazów technicznych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Bram-Bud na stronie internetowej.