Wykonanie wykopów oraz wylanie fundamentów pod wymarzony dom to niewątpliwie niezwykle emocjonujący i ważny moment w całym procesie budowlanym. Wynika to z faktu, że z jednej strony inwestor w końcu zaczyna widzieć fizyczne podwaliny i kontur swojego domu, a z drugiej strony od tego jak zostaną wykonane wykopy zależy jakość oraz trwałość fundamentów, a co za tym idzie stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku. Należy zatem zadbać, aby tego typu prace zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób, przy użyciu niezbędnych narzędzi i maszyn.

Zanim rozpoczniesz wykopy

Prace związane z wykonaniem fundamentów to niezwykle istotny moment podczas budowy domu. Dlatego też należy zadbać, aby działania te były przeprowadzone w odpowiedniej kolejności, przy zachowaniu dużej staranności oraz przestrzeganiu zaleceń dotyczących tego typu procesów technologicznych. W zawiązku z tym zanim nastąpi faktyczne wykonanie wykopów pod fundamenty należy zrealizować kilka etapów prac przygotowawczych, z których wymienić należy:

  • wybór odpowiedniego momentu przeprowadzenia prac – gdyż to sezon wiosenny i letni stanowi najlepszy czas, pozwalający uniknąć nadmiernych opadów deszczu oraz gwałtownych zmian atmosferycznych, które negatywnie wpływają na roboty ziemne na placu budowy,
  • wykonanie obrysu – gdzie uprawniony geodeta, w oparciu o założenia projektowe, wytycza obrys ścian oraz osie i inne punkty charakterystyczne budynku,
  • ustalenie głębokości fundamentu – która uzależniona jest od wielu czynników, takich jak rodzaj gleby, występowanie wód gruntowych, rodzaj planowanego wykopu, a także wysokość i przewidywany ciężar domu,
  • przygotowanie podłoża pod wykonanie wykopów - obejmujące najczęściej usunięcie wierzchniej warstwy ziemi, tzw. humusu. W zależności od potrzeb i rodzaju fundamentów grunt ten może być usunięty na całej powierzchni obrysu lub tylko z miejsc, gdzie znajdą się ławy fundamentowe.

Koparko-ładowarka - precyzja i szybkość przy wykonaniu wykopów

Wykonanie wykopów pod fundamenty to najczęściej zadanie dość czasochłonne, wymagające sporego wysiłku, zwłaszcza gdy planujemy przeprowadzić tę operację ręcznie, tradycyjną łopatą. Oczywiście jest to możliwe, niemniej jednak wiąże się to z zaangażowaniem przynajmniej kilku osób, trudnościami w składowaniu wykopanej ziemi oraz jej wywiezieniu, a także z kłopotami z utrzymaniem precyzji prac oraz właściwych parametrów wykopu. Dodatkowo należy przy tym wspomnieć, że nie każdy wykop można wykonać ręcznie i w dużej mierze zależy to od zakresu prac, gdyż np. wykop pod dom z piwnicą najlepiej w całości wykonać mechanicznie. Dlatego też planując wykonanie wykopu fundamentowego warto nawiązać współpracę z firmą, taką jak Intertrans wyburzenia, rozbiórki, niwelacja terenu, oferującą usługi koparko-ładowarką. Zatrudnienie specjalistów dysponujących odpowiednimi maszynami niesie ze sobą sporo zalet, z których wspomnieć warto o:

  • oszczędności czasu – pozwalającej na znaczne przyspieszenie robót na placu budowy, już na etapie usunięcia humusu, którego zdjęcie zamiast kilku dni może trwać nawet kilka godzin,
  • rezygnacji ze składowania urobku na terenie prac – gdyż ziemię z wykopów można od razu ładować na wywrotkę i wywozić,
  • sporych ułatwieniach w przypadku kłopotliwych znalezisk, takich jak np. ogromne głazy, których ręczne wydobycie z wykopu wymagałoby sporo wysiłku.

Decydując się na wynajem koparki warto jednak uwzględnić fakt, że niektóre fragmenty wykopów, powstających szczególnie w gruncie piaszczystym, zmuszeni będziemy wykonać ręcznie.

Wykonanie wykopów fundamentowych to etap, który ma ogromny wpływ na jakość i trwałość fundamentów pod naszym domem, a co za tym idzie niezwykle ważne jest aby prace tego typu wykonane były przez specjalistów, z użyciem odpowiednich do tego celu narzędzi.