Budowa domu to złożony proces, który wymaga ogromnej wiedzy oraz licznych decyzji podejmowanych na różnych etapach budowy. Wiele z nich musi zapaść już na samym początku przygody ze stawianiem domku jednorodzinnego, jak choćby te dotyczące fundamentów. Trzeba wybrać rodzaj, wytyczyć obrys, a także sprawdzić skład gleby. Wiele zależy do tego, czy zrobimy to dobrze. Jak się zabrać do wykopów pod fundament budynku? Najlepiej z firmą HELPER zlokalizowaną w miejscowości Dobre.

Kopanie fundamentów – to trzeba wiedzieć!

Dobrze wykopany fundament pod budynek ma kluczowe znacznie dla posadowienia budynku na gruncie. To najważniejszy element konstrukcji każdego budynku, który musi zagwarantować odpowiednią podporę oraz stateczność budowli, a przy tym równomiernie rozkładać obciążenie na podłoże tak, aby ewentualne osiadanie budynku było równomierne i minimalne. Rodzaj wykopu pod fundament zależy od kilku zmiennych, które dotyczą zarówno warunków panujących na działce budowlanej, jak i od samego budynku. Wyróżnia się przede wszystkim trzy podstawowe rodzaje fundamentów, czyli:

  • ławy fundamentowe,

  • płyty fundamentowe,

  • pale fundamentowe.

Najczęściej wybierane fundamenty to ławy, które są bardzo ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać badania gruntu, aby dowiedzieć się, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia – dodatkowy koszt badań może uchronić przed błędem konstrukcyjnym, już na etapie projektu. W przypadku tak poważnej inwestycji jak budowa domu warto być przezornym i nadgorliwym. Może się zdarzyć, że grunt będzie zbyt luźny, więc budowa będzie utrudniona – wtedy warto rozważyć wymianę gruntu pod dom.

Etapy kopania fundamentów pod dom

Wykopanie fundamentu to w zasadzie ostatni etap prac, a na samym początku trzeba zająć się planowaniem. Przede wszystkim trzeba wytyczyć obrys przyszłego domu, a tym zajmuje się geodeta. Dzięki temu mamy pewność, że budynek stanie zgodnie z planem i we właściwym miejscu. Wytyczenie obrysu ścian fundamentowych kończy wpisanie pomiarów do dziennika budowy. Następnie odnajdujemy ściany narożnikowe w odległości ok. 50 cm od planowanego wykopu. Mając podstawowe dane, można zabrać się za kopanie fundamentu, które rozpoczyna zdjęcie wierzchniej warstwy gleby, czyli humusu, który jest żyzny i mniej nośny, niż gleba właściwa. 

Głębokość wykopu zależy przede wszystkim od rodzaju fundamentu, wielkości budynku oraz od tego, jaka gleba znajduje się w miejscu przyszłego budynku. Przyjmuje się, że fundament powinien być posadowiony poniżej granicy przemarzania gruntu, która wacha się pomiędzy 80 cm, a 140 cm w zależności od regionu. W większości przypadków ziemia usuwana jest do wysokości górnych krawędzi ław fundamentowych, czasem wykop wykonuje się nawet do dolnej krawędzi fundamentu. Po uzyskaniu satysfakcjonującej głębokości wykopu pod fundament domu można zająć się równaniem powierzchni wykopu oraz zabezpieczeniu go deskami, aby zabezpieczyć przed osuwaniem się ziemi. 

Kopanie fundamentów należy rozpocząć przy dobrej pogodzie. Opady deszczu czy śniegu to spory kłopot podczas prac ziemnych, który skutkuje osłabieniem i osuwaniem się gruntu. Dlatego wszelkie wykopy najlepiej planować w okresie od kwietnia do października, uprzednio sprawdzając pogodę. Dobrze jednak zabezpieczyć się na wszelki wypadek: czarna i gruba folia przyda się do osłonięcia wykopów w razie załamania pogody.

Wykopy pod fundament – koparka czy łopata?

Kopanie fundamentów z pomocą łopaty i własnych rak jest zdecydowanie najtańszym wyjściem, jednak najmniej efektywnym. Podczas prac ziemnych stracimy w ten sposób wiele energii oraz czasu, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w pomocy firmy, która oferuje usługi koparką, jak HELPER. Wszelkie prace ziemne pójdą zdecydowanie szybciej i łatwiej z użyciem specjalistycznego sprzętu. Wykopy pod fundamenty domu jednorodzinnego najlepiej wykonać minikoparką – zwłaszcza jeżeli planujemy zastosować ławy fundamentowe. W tym wypadku doskonale sprawdzi się sprzęt wyposażony w łyżkę o szerokości 1 metra. Fundamenty szersze lub głębsze lepiej wykonać z użyciem normalnej koparki, która upora się z glebą dużo szybciej.

Układanie kostki brukowej w ofercie firmy HELPER

Układanie kostki brukowej to proces składający się z kroków przygotowawczych, takich jak usunięcie starej nawierzchni czy wytyczenie poziomu terenu, oraz właściwego ułożenia kostek. Ważne jest odpowiednie dobranie kształtu i wzoru, który będzie pasował do stylu posesji. Końcowym etapem jest wypełnienie fug piaskiem, co zapewni stabilność i trwałość nawierzchni. Układanie kostki brukowej to ważna część każdego projektu budowlanego, a firma HELPER oferuje kompleksowy zakres usług brukarskich.