Tworzenie szamb przydomowych to wieloetapowa, ale nietrudna do zrealizowania inwestycja. Inwestor musi podjąć współpracę zarówno z projektantem instalacji, jak i z jej montażystą. Prócz tego istotne jest zatrudnienie firmy robót ziemnych, która na podstawie opinii geotechnicznej przygotowuje właściwy wykop. Takie zadanie można zlecić przedsiębiorstwu prac ziemnych i usług minikoparką Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Rafała Brodowskiego. Szczegóły pracy tego zespołu przy tworzeniu szamba na działce przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Gdzie na działce można zlokalizować szambo?

Warto wiedzieć, że firma robót ziemnych, która podejmuje się stworzenia wykopu pod szambo przydomowe musi uzyskać od inwestora projekt całej instalacji oraz opinię geotechniczną. W przypadku mniejszych zbiorników np. o pojemności 10 m3 nie trzeba występować o urzędowe pozwolenia, dlatego prace wykopowe odbywają się bez uprzedniego ich zgłaszania organom kontrolnym. Istotne jest jednak to, by szambo było zlokalizowane w dozwolonym prawnie miejscu. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Rafała Brodowskiego zawsze precyzyjnie realizuje dlatego wszystkie założenia projektowe, według których nie można na mapie działki umieścić szamba bliżej niż:

  • 15 metrów od ujęcia wody pitnej (studni),

  • 2 metry od granicy działki, chodnika i najbliższej drogi,

  • 1,5 metra od rurociągów z gazem lub wodą,

  • 0,8 metra od przewodów elektrycznych.

Fachowcy z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Rafała Brodowskiego zwracają też uwagę na to, by inwestor wybrał wraz z projektantem takie miejsce dla wykopu, by minikoparka z łatwością mogła poruszać się po działce. 

Jakie cechy musi spełniać wykop pod szambo?

Wykopy pod szambo najczęściej tworzone są minikoparkami, które świetnie sprawdzają się też przy pracach ziemnych przed uzbrajaniem terenu, w tym przed zakładaniem drenażu. Sprzęt Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Rafała Brodowskiego pozwala zatem wykonać prace szybko, precyzyjnie i bez niepotrzebnych zniszczeń trawnika ogrodu. Jakie cechy musi spełniać przygotowywany wykop po szambo? Fachowcy wyróżniają następujące jego cechy:

  • wymiary wykopu muszą być większe od wymiarów zbiornika o około 0,5 metra z każdej strony,

  • orientacyjne wymiary wykopu dla zbiornika o wymiarach 3,50 × 2,40 × 1,45 m i pojemności 10 m3 wynosić powinny: 4,00 × 3,00 × 2,05 m,

  • dno wykopy musi być zabezpieczone przez osiadaniem zbiornika, w tym musi być wyprofilowane i pokryte warstwą specjalnej podsypki,

  • głębokość wykopu musi być taka, aby właz rewizyjny szamba wystawał ponad powierzchnię,

  • wykop musi uwzględniać przy swoich krawędziach odpowiedni spadek dla rur, wynosi on od 1,5 do 3% na jeden metr bieżący.

Profesjonalne wykonanie prac

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Rafała Brodowskiego specjalizuje się w szerokim zakresie usług związanych z branżą budowlaną i transportową. Oferta firmy obejmuje transport materiałów oraz przewóz ładunków za pomocą naczepy niskopodwoziowej. Ponadto, przedsiębiorstwo zajmuje się wykonywaniem wyburzeń, wynajmem sprzętu budowlanego oraz realizacją robót ziemnych. W swojej ofercie posiada również sprzedaż kruszywa, budowę pomostów oraz usługi brukarskie.