Kopalnia Kruszyw to miejsce, w którym można spotkać się z niezwykle trwałymi surowcami, którym niestraszne uszkodzenia mechaniczne, mrozy, polerowanie lub miażdżenie. Nie bez powodu nie słabnie więc zainteresowanie materiałami pochodzenia organicznego lub mineralnego Piasek czy żwir to kruszywa, które kojarzą się przede wszystkim z wykorzystaniem w przemyśle czy budownictwie. Tymczasem te materiały z powodzeniem mogą zdobić ogród.

Podstawowe rodzaje kruszyw

Kruszywa dzieli się na surowce lekkie zwykłe i ciężkie, a to, do której grupy trafi dany materiał, zależy przede wszystkim od jego gęstości. Najbardziej znanym produktem, oferowanym przez Kopalnię Kruszywa z Jonkowa pod Olsztynem, jest piasek. Można znaleźć tutaj jego płukaną oraz sianą wersję. Pierwsza z nich nie przekracza grubości dwóch milimetrów i otrzymuje się ją w wyniku przesiewania na sucho bądź morko. Piasek płukany najczęściej wykorzystuje się w budownictwie. Jego zaleta to przede wszystkim dobry współczynnik zagęszczania, dzięki któremu przy jego pomocy można zastosować go nie tylko do murowania czy tynkowania, ale również do produkcji betonu konstrukcyjnego.

Kolejnym popularnym kruszywem jest wspomniane wcześniej piasek siany. Jego ziarna sięgają nawet czterech milimetrów, dlatego z powodzeniem można wykorzystać go nie tylko do murowania, ale również w przemyśle brukarskim – jako podłoże. Piasek siany stosuje się również w branży szklarskiej, na przykład do wytwarzania ceramiki. Na uwagę zasługuje również żwir, który dobrze filtruje oraz przepuszcza wodę, a także pospółka, czyli mieszanka piasku i żwiru, której używa się między innymi jako podbudowę fundamentów. Listę podstawowych rodzajów kruszyw zamyka natomiast mieszanka, która charakteryzuje się dużym przedziałem grubości, mieszczącym się w przedziale od szesnastu do ponad trzydziestu milimetrów. Mieszanka jest używana najczęściej do wzmocnienia gruntu pod parkingi czy drogi.

Jak można wykorzystać żwir w ogrodzie?

Żwir jest używany nie tylko w budownictwie – można się z nim spotkać również na posesji domów jednorodzinnych, na przykład w postaci opaski odwadniającej wokół budynku. Zapaleni ogrodnicy często zdobią żwirem swoje rabaty kwiatowe bądź wysypują nimi ścieżki. To materiał, który sprawdzi się również do wysypania przestrzeni pod krzewami. Dzięki niemu można zahamować wzrost chwastów, a jednocześnie zapewnić roślinom odpowiedni dopływ wody. Żwir sprawdza się w ogrodzie nie tylko ze względów wizualnych, ale również z uwagi na jego funkcjonalność – to dość ciężki surowiec, dlatego też właściciele ogrodów nie muszą przejmować się, że nagła wichura rozsieje go po trawniku.