Wylewka anhydrytowa jest coraz chętniej wybierana przez inwestorów, a powodów takiej sytuacji jest naprawdę wiele. Nowoczesne posadzki anhydrytowe powoli, acz skutecznie wypierają do lamusa, stosowane do tej pory posadzki cementowe – długo schnące i narażone na powstawanie nierówności. Jakie są zalety posadzki anhydrytowej? Przekonajmy się!

Czym tak właściwie jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa to gotowa mieszanka, która bazuje na sproszkowanej skale osadowej zwanej anhydrytem. To nic innego jak siarczanowa odmiana gipsu, stosowana szeroko w budownictwie oraz jubilerstwie, gdyż ma znaczenie kolekcjonerskie. Wylewka anhydrytowa uznawana jest za bardzo trwały i odporny na działanie zmiennych temperatur podkład podłogowy. Ten nowoczesny materiał odznacza się świetnymi parametrami technicznymi, które decydują o coraz większej popularności alternatywy dla cementu. Podłoga anhydrytowa doskonale przewodzi ciepło, a także ma właściwości samopoziomujące, więc doskonale sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego.

Dlaczego dobrze wykonana wylewka jest tak istotna?

Perfekcyjne wykonanie wylewki podłogowej jest niezwykle istotne z wielu względów. Przede wszystkim stanowi podkład pod parkiet, deski czy płytki podłogowe, więc wszelkie nierówności i niedociągnięcia przełożą się na ostateczny wygląd podłogi. Ponadto wylewka cementowa czy też anhydrytowa decyduje o tym, czy ogrzewanie podłogowe będzie pracowało efektywnie. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju posadzki oraz jej prawidłowe wykonanie rozsądza o tym, czy będziemy cieszyć się funkcjonalną i równą podłogą, czy też sarkać, że znowu panele się wybrzuszyły, a ogrzewanie podłogowe w sumie nic nie daje. Warto zlecić to zadanie fachowcom, jak Patryk Pluta, który oferuje usługi z zakresu posadzkarstwa w Dzwonowie Dolnym oraz okolicach.

Ogrzewanie podłogowe + wylewka anhydrytowa = zestaw idealny

Wylewka anhydrytowa doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, na co mają wpływ jej cechy. Przede wszystkim z jej użyciem można uzyskać niezwykle gładką powierzchnię podkładu pod posadzkę. Dzięki płynnej konsystencji półproduktu oraz właściwościom samopoziomującym wylewka dokładnie wypełnia wszystkie przestrzenie, niweluje krzywizny i tworzy bardzo równą powierzchnię idealną pod każdą posadzkę. Dokładnie otula przewody ogrzewania podłogowego, co eliminuje ryzyko powstania mostów termicznych, dzięki czemu cały układ będzie działał wydajnie i efektywnie. Biorąc pod uwagę świetne parametry termoprzedodzące, wylewka anhydrytowa zapewnia wysoki komfort cieplny w domu.

Ważnym atutem jest też to, że praca z wylewką anhydrytową jest dużo łatwiejsza i szybsza, niż w przypadku tradycyjnej wylewki cementowej. W momencie, gdy wylewka cementowa uzyskuje pełną wytrzymałość dopiero po 28 dniach, posadzka anhydrytowa schnie znacznie szybciej. Po upływie 48 godzin można po niej bezpiecznie chodzić, a po kolejnych dwóch dobach możliwe jest przystąpienie do dalszych prac wykończeniowych.

Posadzka anhydrytowa i jej (liczne) zalety

Wylewka anhydrytowa zdaje się być idealnym materiałem na podkład pod posadzkę w przypadku ogrzewania podłogowego. Oto podsumowanie najważniejszych zalet posadzek anhydrytowych, które powinny przekonać wszystkich niezdecydowanych. 

  • dokładnie otula przewody ogrzewania,
  • szybka i łatwa praca,
  • idealnie gładka powierzchnia,
  • jest elastyczna, nie kruszy się
  • lżejsza niż wylewka cementowa
  • dobrze przewodzi ciepło (dwukrotnie lepiej, niż cementowa wylewka),
  • nie wymaga dużej ilości szczelin dylatacyjnych,
  • nie wymaga zbrojenia,
  • nie trzeba jej specjalnie pielęgnować po ułożeniu.

Jedynym minusem posadzek anhydrytowych jest niska odporność na wilgoć, dlatego można je stosować jedynie w suchych pomieszczeniach. Koszt wylewki anhydrytowej jest wyższy, niż w przypadku wylewki cementowej, jednak w przypadku ogrzewania podłogowego inwestycja jest opłacalna. Koszt uzależniony jest od wielu czynników, jak choćby jej grubość, powierzchnia przyszłej podłogi, a także czy uwzględniona jest izolacja. Poszukując firmy posadzkarskiej na terenie Dzwonowa Dolnego warto zwrócić uwagę na tę prowadzoną przez Patryka Plutę.