Wybór właściwej wylewki na ogrzewanie podłogowe to gwarancja niezawodności, bezpieczeństwa i bezawaryjnej pracy systemu grzewczego przez długie lata. Sprawdźmy, jak wykonać wylewkę, która dobrze pokryje wszystkie rurki grzewcze i zapewni optymalne przewodnictwo cieplne.

Ogrzewanie podłogowe – projekt

Ogrzewanie podłogowe musi być zaplanowane już na etapie budowy domu. Ekipa projektowo-wykonawcza bierze pod uwagę dwa główne czynniki:

  • poziom podłogi
  • grubość rurek grzewczych

Wylewka powinna szczelnie pokryć wszystkie rurki i stworzyć płaską powierzchnię przygotowaną do położenia materiału wykończeniowego: płytek, paneli oraz wykładzin dywanowych.  Pęcherze powstałe w czasie kładzenia jastrychu mogą prowadzić do wystąpienia tzw. mostów cieplnych zmniejszających wydajność ogrzewania, dlatego najlepiej wybrać wylewkę płynną, która szczelnie pokryje rurki.

Wylewka – prace wykonawcze

Kładzenie wylewki najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie, takiej jak Zakład Remontowo-Budowlany Marka Nieścioruka, która wykona wszelkie czynności z zachowaniem najwyższej ostrożności. W czasie prac może dojść do uszkodzenia rurek grzewczych wskutek przebicia ich pacą stalową lub innym ostrym narzędzie, dlatego warto powierzyć wykonawstwo prac doświadczonej ekipie.
Profesjonalna firma budowlana wybierze materiał do wylewki, który cechuje się łatwą aplikacją i nie wymusza użycia dużej ilości narzędzi.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe – parametry

  • Przewodnictwo cieplne

Doskonałe przewodnictwo cieplne to podstawowy wymóg stawiany przed wylewką. Krótki czas nagrzewania podłogi i długie utrzymywanie ciepła to sposób na duże oszczędności w perspektywie rocznej. Im wyższy współczynnik lambda, tym rachunki za ogrzewanie będą niższe.

  • Ochrona rurek grzewczych

Wylewka powinna być jednocześnie wytrzymała i elastyczna – połączenie tych dwóch cech sprawia, że rurki grzewcze będą w pełni chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi.

  • Grubość

Jastrych nad rurami grzewczymi powinien mieć co najmniej 5 cm grubości. Grubsza wylewka powoduje większe obciążenie stropu i wpływa na zwiększenie bezwładności cieplnej podłogowego pola grzewczego.

Wylewka anhydrytowa – zamiennik wylewki betonowej

Wylewka anhydrytowa, czyli tzw. wylewka samopoziomująca, ma płynną konsystencję, która szczelnie pokrywa rurki grzewcze i zapewnia najwyższą jakość instalacji. Dzięki unikalnym własnościom można zastosować cieńszą warstwę przy zachowaniu analogicznych parametrów do starszej wylewki betonowej. Ten rodzaj wylewki sprzyja oszczędnościom na ogrzewaniu i zapewnia szybki nagrzewanie powierzchni podłogowej.