Budowle rolnicze podobnie jak budynki mieszkalne, użyteczności publicznej czy obiekty przemysłowe objęte są ścisłymi regulacjami dotyczącymi sposobu konstrukcji oraz rozmieszczenia na działce. Dopuszczenie ich do użytkowania warunkowane jest właśnie przez zgodność z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie.

Bezpieczna konstrukcja budowli rolniczych

W sferze rolnictwa funkcjonują różnego rodzaju gospodarstwa rolne skupione na rozmaitych formach działalności. Wykorzystują one nie tylko specjalistyczne urządzenia i maszyny rolnicze, ale tez przede wszystkim odpowiednio przystosowane budynki. Wśród powszechnie spotykanych budowli rolniczych wymienić należy:

  • obory;
  • zbiorniki;
  • silosy na kiszonki;
  • magazyny płodów rolnych;
  • zbiorniki na gnojówkę;
  • świniarnie;
  • chlewnie;

Ich konstrukcja musi być zgodna z regulacjami prawa budowlanego, a ponadto też przepisami stworzonymi z myślą o specyfice tychże budynków gospodarczych. Budową obiektów w gospodarstwie rolnym powinna zająć się wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma taka jak Agrol-Bud. Budowle rolnicze oraz urządzenia budowlane z nimi związane muszą być przede wszystkim zaplanowane w taki sposób, aby zarówno w czasie budowy, jak i eksploatacji zachowane zostały stany graniczne nośności oraz użytkowania konstrukcji.

Ogromne znaczenie ma tu zabezpieczenie  przed pożarem lub wybuchem realizowane poprzez zapewnienie nośności ogniowej konstrukcji, warunków ewakuacji oraz bezpiecznych odległości między budynkami gospodarczymi. Zaplanowane muszą zostać drogi pożarowe, a rozwiązania techniczne i materiałowe – dostosowane do występującego zagrożenia pożarowego. Podobnie instalacje oraz urządzenia elektryczne muszą mieć stopień bezpieczeństwa odpowiadający zagrożeniu. Ponadto zapewniona musi zostać woda do celów przeciwpożarowych, podręczny sprzęt gaśniczy i urządzenia ratownicze. Budynki gospodarcze powinny być przy tym oznakowane znakami bezpieczeństwa

Higiena oraz zdrowie w budowlach rolniczych

Ze względu na charakter działalności, jaka prowadzona jest w budowlach rolniczych, muszą być one zabezpieczone przed wydzielaniem szkodliwych substancji. Jeśli nie jest to możliwe, zadbać należy o odpowiednią wentylację, która zadba o to, by substancje te nie przekroczyły dopuszczalnych norm. Podobnie zabezpieczyć należy systemy odprowadzające zużytą wodę, soki kiszonkowe i inne nieczystości.

Budowa magazynów na płody rolne czy obiektów inwentarskich musi być też planowana z uwzględnieniem przestrzeni na dojścia i przejścia między urządzeniami technicznymi, które potrzebne będą podczas konserwacji maszyn oraz remontu budowli rolniczych.