Wymiana felg w samochodzie powinna odbywać się u doświadczonego mechanika w serwisie z fachową obsługą i specjalistycznym wyposażeniem. Jednym z takich miejsc jest warsztat Keri sp. z o.o. w Szczecinie w województwie zachodniopomorskim. Sprawdź w tekście, co warto wiedzieć o wymianie felg, jaki rozmiar wybrać i jakie są plusy takiej wymiany.

Jak dobrać felgę do samochodu?

Kilka zasad określa wybór felgi w pojeździe. Są to:

  • jednakowa liczba otworów i ten sam odstęp – felgi mocowane są śrubami. Liczba otworów na nowej feldze musi być dokładnie taka sama jak na obecnej. Ten układ charakteryzuje się liczbą otworów w odległości między dwoma przeciwległymi otworami,

  • ten sam lub większy otwór centralny – otwór jest miejscem, w którym zostanie zainstalowana piasta koła. Musi być większy lub równy otworze piasty, w przeciwnym razie felga nie zostanie zamocowana. Czasami, gdy producent zaleca rozmiar otworu centrującego, podczas jazdy mogą wystąpić irytujące wibracje. Aby temu zaradzić, używa się felg z kółkami centrującymi, które „zatykają” szczelinę między piastą a środkiem obręczy,

  • to samo przesunięcie – przesunięcie jest ważne, ponieważ ustawia felgę względem osi. Zbyt małe przesunięcie spowoduje odpadnięcie felgi.

Plusy i minusy nowych felg

Efektem wymiany felg na nowe jest na pewno lepszy wygląd auta. Natomiast poprzez poszerzenie koła, zwiększa się powierzchnia drogi stykająca się z oponą podczas jazdy. Oznacza to lepszą przyczepność. Większa powierzchnia i większe tarcie generują hałas. Kierowca może poczuć głośniejszy dźwięk w kabinie, co może być niekomfortowe dla niektórych osób. Większe tarcie przełoży się też na większe zużycie paliwa. Jeśli ktoś chce jeździć bardzo ekonomicznie i często porusza się po drogach, to powinien mieć koła w standardowym rozmiarze. Dodatkowo przez zwiększenie zarówno średnicy, jak i szerokości felgi, modyfikowana jest również opona, która na tym etapie będzie mniej absorbować nierówności. Są też sytuacje, w których większa i szersza opona, która nie pochłania wstrząsów, powoduje większe zużycie elementów zawieszenia.

Kolejną ważną wskazówką przy wymianie felg prowadzonej między innymi przez serwis samochodowy Keri sp. z o.o. w Szczecinie jest fakt, że po uzyskaniu wysokości opony tzw. profilu, kierowca będzie ostrożnie poruszać się po ulicach miasta, zwracając uwagę na poważne nieprawidłowości. Ponieważ opona z niższym profilem ma słabsze i bardziej delikatne ściany boczne, które przy małej ostrożności mogą szybko ulec uszkodzeniu, trzeba będzie kupić nowe opony. Jednak ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar kół zapewniający bezpieczeństwo i trwałość elementów zawieszenia. Nie powinno się przesadzać z rozmiarem szerokości felgi i zawsze należy je dopasować je do modelu samochodu.