Prace budowlane związane ze stawianiem obiektów budowlanych wymagają obecności różnych specjalistów. Jednym z nich jest geodeta. Zajmuje się on przede wszystkim tyczeniem obiektu budowlanego. Tym mianem określa się wszelkie czynności, których celem jest przeniesienie punktów charakterystycznych budynku z projektu na działkę. Dzięki temu typu usługom geodezyjnym inwestor po raz pierwszy może zobaczyć zarys przyszłego budynku. Zobacz, jak wygląda tyczenie obiektów budowlanych.

Czym jest i kiedy przeprowadza się tyczenie obiektów?

Tyczenie budynków to jedna z podstawowych prac geodezyjnych realizowanych na placu budowy. Należy ją przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem robót ziemnych, zatem jest to sam początek realizacji inwestycji. Czynność ta polega na określeniu i zaznaczeniu charakterystycznych punktów budynku na działce. Zwykle są to naroża zewnętrzne albo osie obiektu. W tym miejscu warto podkreślić, że decydujące zdanie na temat rodzaju charakterystycznych elementów ma kierownik budowy. To, ile takich punktów zostanie zaznaczone, zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania budynku, aczkolwiek nie powinno ich być mniej niż 4.

Przepisy prawa budowlanego dokładnie określają, kiedy niezbędne jest wykonanie tego typu czynności geodezyjnych. Zatem tyczenie budynków wymagane jest w przypadku:

  • obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę,
  • przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, cieplnych, gazowych oraz telekomunikacyjnych,
  • sieci wodociągowych, ciepła, kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych (jeżeli napięcie znamionowe przekracza 1kV),
  • kanalizacji kablowe,
  • kablowych linii telekomunikacyjnych.

Warto też dodać, że wszystkie wymienione obiekty wymagają inwentaryzacji powykonawczej po ich stworzeniu. Tym również zajmują się geodeci.

Czego dotyczy tyczenie budynków?

Tyczenie obiektów budowlanych to jedna z najczęściej przeprowadzanych prac geodezyjnych. Głównym jej celem jest przeniesienie budynku z projektu na działkę. Aby możliwe było rozpoczęcie tego typu prac, inwestor musi mieć pozwolenie na budowę. Co więcej, konieczne jest też pozyskanie mapy do celów projektowych. Dokument ten stanowi podstawę do rozpoczęcia pomiarowych czynności na działce. Należy pamiętać, że prace związane z tyczeniem obiektów zawsze powinny być wykonywane przez geodetę z odpowiednimi uprawnieniami. Takie usługi geodezyjne oferuje firma Ekscentr z Jaworzna.

Same prace dotyczą głównych osi obiektu (pod i nad gruntem), charakterystycznych punktów obiektu budowlanego oraz wysokościowych punktów o stałych charakterze, które stanowią odniesienie do pozostałych rzędnych wysokościowych. Tyczenie budynku może mieć charakter jednoetapowy lub wieloetapowy, a wybór któregoś z nich zależy od skomplikowania bryły budynku. Po zakończeniu prac związanych z tyczeniem niezbędne jest odnotowanie tej czynności w dzienniku budowy.