Spośród wielu usług oferowanych przez geodetów jedną z bardziej istotnych są wytyczenia geodezyjne obiektu w terenie. To właśnie tyczenie obiektu stanowi prawdziwy fundament pod budowę domu. Błędy popełnione na tym etapie mogą być brzemienne w skutkach i rzutować na dalsze prace budowlane. Dlatego postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Co rozumiemy pod pojęciem tyczenia budynku?

Wytyczanie geodezyjne obiektu w terenie to szereg czynności, które są wykonywane jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Pod pojęciem tyczenia kryje się wskazanie w terenie ściśle określonych punktów. Są one następnie oznaczane w sposób trwały. Warto nadmienić, że wskazane przez geodetę punkty muszą być spójne z projektem budowlanym. Co ma na celu wytyczenie obiektu w terenie? Przede wszystkim pozwala na wyniesienie planu budynku w obrębie działki budowlanej.

W jaki sposób przebiega wytyczanie budynku?

Wytyczenia geodezyjne obiektu opierają się na wyznaczeniu w terenie:

  • głównych osi obiektu budowlanego,
  • punktów charakterystycznych obiektu,
  • stałych punktów wysokościowych.

Elementy te są trwale oznaczane na gruncie. Bardzo istotne jest zachowanie zgodności z projektem budowlanym. Proces tyczenia może być złożony nawet z kilku etapów. Jest to ściśle uzależnione od liczby kondygnacji budynku. Celem prac geodety jest oznaczenie głównych osi obiektu oraz osi ścian. Liczba punktów, o których wspomnieliśmy przeważnie wynosi 4-6.

Podczas prac związanych z tyczeniem budynku wykorzystuje się jedną z dwóch najbardziej popularnych metod. Mamy tu na myśli metodę ław drutowych oraz metodę kołków. Za najbardziej dokładną uważa się pierwszą z metod. Polega ona na wytyczeniu przez geodetę krawędzi fundamentów albo osi budynku. Metoda kołków jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. W trakcie jej realizacji geodeta wbija kołki w punktach, w których przecinają się osie budynku. Ponadto kołki są wbijane również w narożnikach budynku. Następnie wyznaczone punkty są przesuwane poza miejsce wykopu, aby nie utrudniać prowadzenia prac. Dokonując przesunięcia należy zapisać odległości od pierwotnych punktów. Dzięki temu możliwe będzie ich późniejsze odtworzenie.

Na czym polegają pomiary okresowe?

Po prawidłowym wytyczeniu konieczne jest również okresowe kontrolowanie ewentualnych przemieszczeń budynku i jego podłoża. Ponadto geodeta powinien zmierzyć stwierdzone odkształcenia. Ma to na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa w trakcie realizacji prac budowlanych. Omawiane badania okresowe powinny być uwzględnione w projekcie budowlanym.

Zlecając tyczenie obiektu budowlanego warto skorzystać z pomocy doświadczonego geodety. Wybierając Pracownię Geodezyjno-Kartograficzną GEOMIAR, prowadzoną przez mgr inż. Zbigniewa Mańko, stawiacie na wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę z zakresu prac geodezyjnych. Długa lista realizacji jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji pracowni GEOMIAR.