Wszystkie obiekty użyteczności publicznej muszą być zgodnie z prawem wyposażone w środki ochrony przeciwpożarowej. Dotyczy to zakładów pracy, hoteli, obiektów gastronomicznych, handlowych, urzędów a nawet budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Do podstawowych środków ochrony przeciwpożarowej należą gaśnice, ale aby mieć pewność, że są one sprawne, należy je poddawać okresowym kontrolom i konserwacji.

Jak często muszą być dokonywane przeglądy gaśnic przeciwpożarowych?

Oprócz tego, że środek ochrony przeciwpożarowej powinien się znajdować na wyposażeniu obiektu, ważne jeszcze jest to, aby był sprawny. Szybki dostęp do gaśnicy może pomóc w skutecznym ograniczaniu rozprzestrzeniania się ognia. Za dokonanie obowiązkowego przeglądu i konserwacji gaśnic przeciwpożarowych odpowiedzialny jest właściciel albo zarządca obiektu, w którym dana gaśnica się znajduje. Przeglądu zaś musi dokonać specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia i dysponujący sprzętem umożliwiającym ocenę sprawności gaśnicy. Konserwacja i przeglądy gaśnic muszą być przeprowadzane zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach.

Częstotliwość przeprowadzanych przeglądów określona jest przez producenta w instrukcji obsługi gaśnicy, jednak nie mogą one być przeprowadzane rzadziej niż raz do roku. Zalecenia producentów przeważnie jednak mówią o poddawaniu gaśnic przeglądom konserwacyjnym raz na pół roku lub częściej, w zależności od warunków w jakich przechowywana jest gaśnica. Przeprowadzając taki przegląd specjalista sprawdza dokumentację gaśnicy i samą gaśnicę i określa czy konieczne jest przeprowadzenie konserwacji, naprawy, ewentualnie wymiany środka gaśniczego albo całego urządzenia. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie legalizacji, także tę informację specjalista musi zawrzeć w zaleceniach pokontrolnych.

Jakie jeszcze środki ochrony przeciwpożarowej są stosowane?

Większość gaśnic wymaga wymiany znajdującego się w nich środka gaśniczego co pięć lat. Co pięć lat wymagane jest także przeprowadzenie badania przez Urząd Dozoru Technicznego, którego potwierdzeniem jest legalizacja gaśnicy. Czynność ta wymagana jest prawem, ale chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pożarowe osób korzystających z obiektu, w którym znajduje się gaśnica, oraz bezpieczeństwo mienia, a także bezpieczeństwo korzystania z gaśnicy w wypadku pożaru. Gaśnica, której termin ważności upłynął może bowiem działać nieprawidłowo.

Okresowe przeglądy środków ochrony przeciwpożarowej dotyczą nie tylko gaśnic. Podlegają im także inne urządzenia, na przykład:

  • stałe i półstałe instalacje gaśnicze;
  • systemy sygnalizacji przeciwpożarowej i ich elementy i urządzenia;
  • dźwiękowe systemy ostrzegawcze;
  • oświetlenie ewakuacyjne;
  • urządzenia oddymiające;
  • drzwi przeciwpożarowe i urządzenia sterujące nimi;
  • hydranty i związana z nimi instalacja.

Utrzymanie środków ochrony przeciwpożarowej w odpowiednim stanie technicznym jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu. Natomiast samym wykonaniem przeglądu może się zająć na przykład Gaśnica Zakład Konserwacji I Naprawy Sprzętu Ppoż z Mielca. Pracownicy firmy posiadają odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w dokonywaniu przeglądów urządzeń gaśniczych. Zajmują się także ich konserwacją i serwisowaniem, w tym wymianą środków gaśniczych i części zamiennych. Firma posiada polisę odpowiedzialności cywilnej.