Zdecydowana większość tarasów zewnętrznych jest zbudowana z wylewanego betonu, wyrobów z cegły lub kamienia. Równie popularną metodą jest przyklejanie płytek na patio. Układanie płytek może być dobrym sposobem na udekorowanie istniejącej płyty betonowej lub ceglanego patio, gdy podłoże zacznie się starzeć. Sprawdźmy, z czego zbudować taras, aby cieszyć się najtrwalszym i najbardziej efektownym wykończeniem.

Jak wybrać płytki tarasowe?

Wybór odpowiedniego produktu na taras zależy w dużej mierze od klimatu i zastosowania. Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest wytrzymałość. W odróżnieniu od płytek montowanych na ścianach i podłogach w pomieszczeniach, płytki zewnętrzne muszą być wyjątkowo mocne i wytrzymywać szeroki zakres temperatur, niespodziewane warunki pogodowe oraz zróżnicowany stopień użytkowania. Bardzo ważnym czynnikiem jest stopień nasłonecznienia – jasne, słoneczne przestrzenie wymagają ciemniejszych płytek, podczas gdy ciemne, zacienione obszary powinny być wyłożone jaśniejszym materiałem, który rozjaśnia przestrzeń.

Styl tarasu – kamień naturalny

Taras powinien komponować się z wykończeniem domu, ogólnym wyglądem krajobrazu oraz elementami małej architektury ogrodowej. Co za tym idzie, warto wybrać materiały, których kolory i tekstury są spójne z ogólnym wyglądem nieruchomości. Tekstura i „śliskość” płytki są znacznie ważniejsze w zastosowaniach zewnętrznych niż w przypadku płytek ściennych stosowanych we wnętrzu. Wilgoć to nieodłączny element zewnętrznego patio, dlatego tekstura płytek musi zapobiegać poślizgnięciu się użytkowników.

Typowe materiały do ​​budowy tarasu – kostki betonowe  

Powszechnym rozwiązaniem stosowanym przy budowie domów jednorodzinnych jest wykończenie tarasu kostką betonową lub płytami tarasowymi przez wykwalifikowanego brukarza, np. z Bruko Logika. Kostka jest niedroga i daje możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni tarasowej.

Równie popularne są płyty wytwarzane z gęstej, nieszkliwionej gliny. Są niezwykle mocne i doskonale sprawdzają się jako materiał na nawierzchnie tarasów. W rzeczywistości ta forma płytki została stworzona specjalnie do użytku zewnętrznego na dziedzińcach i patio. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych i porcelanowych, płytki kamieniołomowe są dostępne w ograniczonej gamie kolorów.

Trawertyn

Trawertyn to forma kamienia naturalnego o pięknej fakturze i kolorze. Chociaż jest bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym i twardy, ma lekko wżerowaną powierzchnię, na której może zbierać się brud. Z tego względu jest często polerowany na gładko. Warto mieć jednak na uwadze, że wysoce wypolerowany trawertyn może być bardzo śliski, gdy jest mokry.