System wodno-kanalizacyjny budynku dzieli się na dwie instalacje. Ze względu na usytuowanie jest to instalacja zewnętrzna oraz wewnętrzna. Zarówno jedna jak i druga mają za zadanie dostarczyć świeżą wodę do budynku oraz odprowadzić zużytą. Układy składają się z systemów wzajemnie połączonych rur wraz z dodatkowym osprzętem. Nowoczesne ciągi wodno-kanalizacyjne składają się głównie z rur plastikowych.

Zewnętrzny system wodno-kanalizacyjny

Układ wodno-kanalizacyjny zewnętrzny ma za zadanie odprowadzić wodę gromadzącą się na dachu podczas deszczu lub opadów śniegu.  System tworzą trzy typy elementów. Pierwszym z nich są rynny. Montuje się je w pozycji poziomej wzdłuż połaci dachu. Zbierają opady gromadzące się na poszyciu. Rynny najczęściej są wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu nazywany potocznie PCV. Jest to materiał stosunkowo tani, trwały i lekki, co ma duże znaczenie, gdyż wykonana z niego rynna nie obciąża dodatkowo swoim ciężarem konstrukcji dachu. Co około dwunastu do dwudziestu metrów rynny łączą się z rurami spustowymi. Ich zadaniem jest odprowadzenie wody do szamba gminnej kanalizacji lub specjalnych zbiorników na deszczówkę. Rury spustowe również wykonane są z PCV. Ich budowa znacznie różni się od kształtu rynien. Mają przekrój zamknięty, są większej średnicy i mają grubsze ścianki. Każda rura spustowa u podstawy zakończona jest rewizją. Jest to miejsce, dzięki któremu istnieje możliwość zajrzenia do niej z zewnątrz. Poprzez rewizję można usuwać większe zanieczyszczenia gromadzące się w rurze. Systematyczne pozbywanie się nieczystości jest bardzo ważne, gdyż niedrożność może spowodować zawilgocenie ścian budynków. Zalegająca w czasie mrozów woda może grozić uszkodzeniem rury.

Wewnętrzny system wodno-kanalizacyjny

Wewnętrzne układy składają się z dwóch podstawowych systemów. Pierwszym z nich jest system grzewczym, zaś drugi wodno-kanalizacyjnym. Kompletne zestawy do montażu obydwu ich typów można zakupić w takich sklepach jak Gryf-Plast. Obie instalacje są rozdzielone i niezależne od siebie. W systemie centralnego ogrzewania czynnik grzewczy, taki jak woda czy olej, rozprowadzany jest za pomocą rur po pomieszczeniach budynku. Wyróżnia się dwa systemy ogrzewania: tradycyjne oraz podłogowe. Typ tradycyjny rozprowadza czynnik grzewczy poprzez piony i poziomy do grzejników zamontowanych na ścianach w pomieszczeniach budynku. W ogrzewaniu podłogowym podgrzana woda rozchodzi się w rurach ułożonych pod posadzkami podłóg. Uzupełnieniem systemu jest podgrzewacz czynnika grzewczego w postaci pieca gazowego bądź olejowego lub kotła węglowego. Aby czynnik grzewczy mógł swobodnie przepływać rurami, podłącza się specjalną pompę. Instalacja grzewcza stanowi obieg zamknięty. Kolejnym układem jest system wodny. Ma on za zadanie dostarczenie do budynku wody pobranej z wodociągu lub ze studni. Woda rozprowadzana jest za pomocą rur do punktów odbioru usytuowanych w kuchni oraz w łazience. Zużyta woda odprowadzana jest systemem kanalizacyjnym na zewnątrz budynku do szamba lub oczyszczalni ścieków.