Budowa domu jednorodzinnego to proces, wymagający od inwestora nawiązania współpracy z wieloma specjalistami, których zadaniem jest zadbanie o rzetelne wykonanie prac w konkretnym zakresie. Poszczególne ekipy pojawiają się i znikają z placu budowy. Niemniej jednak osobą, która towarzyszyła nam będzie od początku do samego końca, jest geodeta. Co dokładnie znajduje się w zakresie jego obowiązków i dlaczego warto postawić na najlepszych fachowców?

Prace geodezyjne – czyli co?

Warto zacząć od tego, że geodeta na placu budowy jest postacią absolutnie niezbędną i to od jego decyzji w największej mierze zależy sprawny przebieg robót. Okazuje się, że jego usługi przydają się jeszcze przed zakupem konkretnej działki. Inwestorzy, którym w pierwszej kolejności zależy na uniknięciu kłopotów natury formalnej, mogą poprosić geodetę o sprawdzenie tego, czy granice nieruchomości przebiegają zgodnie z założeniami zagospodarowania przestrzennego. Doświadczony geodeta zajmie się również przygotowaniem mapy do celów projektowych, bez której architekt nie byłby w stanie zaprojektować osadzenia budynku na działce.

Warto podkreślić, iż geodeta odpowiada za wytyczenie budynku w terenie. Wyznacza punkty i charakterystyczne osie domu. Wszystkie zgromadzone przez geodetę pomiary i obliczenia wpisywane są do dziennika budowy, a stworzone na ich podstawie szkice, przekazuje się inwestorowi. Usługi geodezyjne obejmują także zakres prac związany z wytyczeniem i pomiarem przyłączy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Jako że budowa domu jednorodzinnego bardzo często jest inwestycją na całe życie, którą traktuje się w kategoriach spełnienia marzeń, wszyscy klienci w pierwszej kolejności wymagają indywidualnego podejścia oraz miłej obsługi. Z praktycznego punktu widzenia niezwykle istotny jest również sprawny przebieg prac, który zależy przede wszystkim od konstruktywnego wymiaru podejmowanych decyzji. Aby mieć pewność, że obsługa geodezyjna zostanie zaplanowana i zrealizowana z troską o najmniejszy nawet detal, warto nawiązać stałą współpracę z firmą prowadzoną przez Janusza Muszyńskiego, która od lat uważana jest za jedną z najrzetelniejszych w skali regionu.

Ostatni raz geodeta na placu budowy pojawia się wtedy, kiedy budynek jest skończony. To właśnie wtedy wykonywane są pomiary powykonawcze służące temu, aby ustalić zgodność obiektu z wcześniej stworzonym wytyczeniem geodezyjnym. Sprawdzony geodeta zdecydowanie może sprawić, że okres budowy domu nie będzie musiał być ani trudny, ani uciążliwy.