Już na etapie projektowania domu pojawia się kwestia, w jaki sposób odprowadzać z niego nieczystości. Na terenach odległych od miast i wsi dostęp do kanalizacji bywa ograniczony, dlatego właściciele nowych domów decydują się coraz częściej na alternatywne rozwiązania, takie jak montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Warto to wiedzieć, by dokonać wyboru najlepszej metody usuwania nieczystości – pod względem finansowym i ekologicznym.

Istnieją 3 możliwe rozwiązania sposoby odprowadzania ścieków z domu: podłączenie do lokalnej kanalizacji, budowa tradycyjnego szamba lub montaż oczyszczalni ścieków drenażowej, roślinnej albo biologicznej. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są obecnie uznawane za najlepszą alternatywą wobec szamba. Jaka jest między nimi różnica? Zarówno oczyszczalnia, jak i szambo składają się ze zbiornika na nieczystości, który wymaga cyklicznego opróżniania. W przeciwieństwie jednak do zwykłego zbiornika, jakim jest szambo, wewnątrz oczyszczalni ścieków  zachodzą zaawansowane procesy rozkładu: bakteryjny, mechaniczny oraz chemiczny. W efekcie nie trzeba jej często opróżniać.

Zalety przydomowej oczyszczalni

Zwolennicy biologicznych i drenażowych oczyszczani ścieków cenią je sobie głównie ze względu na niższe niż w przypadku szamba koszty eksploatacji, a także ich ekologiczny charakter. Osady nagromadzone wewnątrz zbiornika wystarczy usuwać średnio raz na rok, proces filtracyjny jest zaś w pełni bezpieczny dla otoczenia i nie ma ryzyka, że do gleby przedostaną się szkodliwe bakterie czy wirusy.

Precyzyjnie zaplanowana i odpowiednio zainstalowana oczyszczalnia nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych – wystarczy regularnie kontrolować poziom osadów i stosować biopreparaty zawierające bakterie i enzymy przyspieszające rozkład nieczystości. Budowę oczyszczalni warto zlecić instalatorom z firmy Korzeniewscy, którzy posiadają niezbędne  doświadczenie oraz uprawnienia do ich montowania.

Wady oczyszczalni przydomowych

Wadą przydomowych oczyszczalni jest wysoka cena montażu oraz zakupu poszczególnych komponentów. W zależności od rodzaju oczyszczalni koszt jej zakupu i instalacji waha się w granicach między 6. a 20. tysiącami złotych. Najtańsze pozostają oczyszczalnie drenażowe, które są o 40 lub 50% droższe niż zwykłe szambo.

Oczyszczalnię przydomową można zainstalować wyłącznie na terenach, gdzie występują piaszczyste, przepuszczalne gleby – w przeciwnym razie proces filtracji nie będzie przebiegał prawidłowo. Musi być ona także ulokowana przynajmniej 15 metrów  od najbliższej studni i, minimum 2 metry od granicy działki, co bywa ogromnym utrudnieniem, zwłaszcza dla właścicieli niewielkich posesji.