W domu jednorodzinnym izolacja termiczna i akustyczna to wartości priorytetowe, które pozwalają na komfortowe użytkowanie budynku. W dużej mierze ograniczenie strat ciepła oraz redukcja hałasu dobiegającego z zewnątrz uzależnione są od jakości i rodzaju wykonanego ocieplenia elewacji. Dobrym pomysłem jest zastosowanie do tego celu styropianu. Jakie zalety ma taki materiał?
Czy styropian jest bezpieczny dla domowników?
Spośród kilku najważniejszych materiałów dociepleniowych, najczęściej przez inwestorów wybierany jest styropian. Jest to tworzywo sztuczne, które produkowane jest m.in. w formie specjalnych płyt fasadowych. Styropian elewacyjny nie zawiera żadnych szkodliwych substancji w swoim składzie. Dodatkowym atutem tego materiału jest jego bezpyłowość. Można zatem wspomniane płyty dowolnie modyfikować, bez konieczności wykorzystywania środków ochrony osobistej – specjalistycznych masek oraz gogli.
Styropian wykorzystywany w budownictwie ma właściwości samogasnące. Oznacza to, że w praktyce podczas pożaru materiał ten nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia. Pod wieloma względami styropian elewacyjny pozostaje zatem bezpieczny dla domowników. Istotne jest jego odpowiednie ułożenie, co jest zadaniem dla fachowców, takich jak np. firma Błażej Wojtaczka Elewacje i Tynki. Spore doświadczenie i umiejętności pozwalają przygotować docieplenie domu styropianem w krótkim czasie. Czy jednak takie rozwiązanie na pewno jest trwałe i zapewni pożądane rezultaty?
Charakterystyka styropianu pod kątem izolacji termicznej i akustycznej
Ocieplenie domu styropianem elewacyjnym to metoda, którą stosuje się w celu ograniczenia strat ciepła. Istnieje jednak kilka typów takiego materiału, spośród których w budownictwie najlepiej sprawdza się styropian grafitowy. Jego największym atutem jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. Kształtuje się on na poziomie nawet 0,031 W/mK, co daje doskonałe rezultaty w zakresie izolacji termicznej budynku. Taka charakterystyka materiału sprawia, że stworzone z niego płyty fasadowe mogą być cieńsze niż w przypadku styropianu białego.
Takie ocieplenie domu to jednak nie tylko ograniczenie strat ciepła. Styropian stanowi barierę dla nadmiernego hałasu pochodzącego z zewnątrz, tłumiąc go bardzo skutecznie. Jest zatem również świetną izolacją akustyczną, zapewniając wysoki komfort korzystania z pomieszczeń w domu. Należy przy tym pamiętać, że warstwa izolacyjna ze styropianu spełnia swoje zadanie tylko wtedy, gdy jest właściwie ułożona na elewacji domu. Prac w tym zakresie nie powinno się wykonywać we własnym zakresie – wymaga to sporej precyzji i specjalistycznej wiedzy.