Technologia suchej zabudowy daje możliwość szybkiego i skutecznego wykończenia poddasza użytkowego. Za pomocą metalowej konstrukcji  nośnej i jednostronnie montowanej wykładziny z karton-gipsu można stworzyć komfortową przestrzeń o wysokich walorach użytkowych. Sprawdźmy, jak ten proces wygląda w praktyce i co sprawia, że sucha zabudowa zyskała tak wielu zwolenników.

Jak zaprojektować poddasze? Montaż konstrukcji stalowej

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, projektując poddasze, jest zachowanie przyjaznego mikroklimatu. W tym celu stosuje się izolację termiczną, akustyczną i paroizolację.  Pierwszym etapem prac jest budowa ściany kolankowej i ustalenie wymiarów belek konstrukcyjnych więźby dachowej. Wysokość więźby ma decydujący wpływ na grubość wełny mineralnej, która musi być ściśle dopasowana do rozstawu belek. Jeżeli wełna nie chce utrzymywać się samoistnie, wówczas mocuje się na sznurek przyczepiony do belek.

Metalowe części konstrukcji – wytyczne

Profile stalowe wymagają montażu do uchwytów systemowych za pomocą dwóch blachowkrętów. Profile przyścienne, utrzymujące sztywność konstrukcji, są montowane na ścianach bocznych. Z kolei profile główne powinny przebiegać w rozstawie co najmniej 40 cm pod kątem prostych do belek. Przewody elektryczne, wykonane z atestowanych przepustów kablowych spełniających wymogi ognioodporności, są prowadzone w pustych przestrzeniach konstrukcyjnych.

Folia paroizolacyjna – dlaczego jest taka ważna?

Kolejnym etapem prac jest instalacja folii paroizolacyjnej, która wpływa na trwałość późniejszej zabudowy. Ta część prac jest kluczowa dla utrzymania spójnej i bezawaryjnej konstrukcji, dlatego warto przeprowadzić ją z zachowaniem największej precyzji, a najlepiej zlecić wykonawstwo wykwalifikowanej ekipie budowlanej, takiej jak Look-Bud. Nieprawidłowo zainstalowana folia może skutkować szybszym zawilgoceniem poddasza i powstawaniem grzyba. Kiedy folia jest już zainstalowana, przychodzi czas na właściwy montaż płyt karton-gipsowych. Przed zespoleniem płyty z konstrukcją krawędzie powinny zostać wyfrezowane, wyrównane tarnikiem i odpylone.  Karton-gips jest montowany prostopadle do profili montażowych i przykręcany przy użyciu systemowych wkrętów do gipsu.

Sucha zabudowa poddasza to końcowy etap prac. Technik wykonuje spoinowanie płyt i przeprowadza gruntowanie za pomocą systemu gruntującym. Dzięki gipsowi, wprowadzonemu w bruzdę, można łatwo przyczepić taśmę maskującą na połączenie płyt.