Budowa domu to przedsięwzięcie wieloetapowe, którego niezwykle ważnym elementem jest wybór rozwiązania grzewczego zapewniającego optymalne warunki we wnętrzach. W tym zakresie coraz więcej inwestorów stawia na odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest pellet spalany w specjalnych, nowoczesnych kotłach. Jakie są jego zalety i jakie jeszcze odnawialne źródła energii warto wykorzystać w swoim domu?

Czy ogrzewanie domu pelletem jest opłacalne?

W zakładach zajmujących się obróbką drewna, np. w tartakach, podczas produkcji poszczególnych wyrobów generowane są odpady w postaci trocin drzewnych. To właśnie one stanowią trzon pelletu, czyli ekologicznego paliwa stałego wykorzystywanego m.in. do ogrzewania domów. Jest to materiał opałowy wyróżniający się przede wszystkim niewielką emisją szkodliwych substancji. Przyjazny dla środowiska pellet zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii. Jego efektywność jest wysoka, jednak zależy ona od rodzaju kotła użytego do spalania tego typu paliwa.

Przed wyborem konkretnego modelu dobrze jest skonsultować się ze specjalistami, takimi jak np. firma Nev-Instal. Zajmuje się ona montażem oraz dystrybucją nowoczesnych kotłów na pellet, które zapewniają odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Warto zwrócić uwagę na modele z zabudowanym palnikiem i zamkniętym podajnikiem pelletu. Palnik ze zmienną geometrią będzie dopasowywał swoje parametry do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w budynku. W połączeniu z przystępnymi cenami pelletu i jego świetną wydajnością sprawia to, że jest to opłacalne rozwiązanie dla właścicieli domów.

Jakie odnawialne źródła energii można wykorzystać do ogrzania domu?

Pellet pozyskiwany jest z biomasy, która jest jednym z elementów energii odnawialnej. Do jej źródeł zalicza się również wodę czy wiatr. Dzięki nim ogrzać można dom za pomocą pompy ciepła. W zależności od wybranego przez inwestora modelu, taka maszyna pobierać może energię z powietrza, ziemi lub wody gruntowej. Dobranie właściwego źródła oraz mocy grzewczej pozwoli zasilić instalację centralnego ogrzewania dla domu. Świetnym pomysłem będzie też zamontowanie rekuperatora, którego system automatyki zostanie połączony właśnie z pompą ciepła.

Działanie rekuperatorów polega na efektywnej wymianie powietrza zużytego na świeże. Wraz z odzyskiem ciepła rozwiązanie to daje możliwość jeszcze wydajniejszego korzystania z instalacji grzewczych w domu. Połączenie nowoczesnej rekuperacji z pompą ciepła to zatem korzystna propozycja dla właścicieli takich budynków mieszkalnych, którzy szukają alternatywy dla kotłów na pellet. W przypadku tych ostatnich głównym atutem jest jednak cena montażu – w stosunku do innych rozwiązań jest ona o wiele niższa.