Właściwy wybór zaprawy tynkarskiej oraz prawidłowe jej nałożenie gwarantuje trwałość i solidność na długie lata. Jak się okazuje, nie istnieją złe tynki wewnętrzne, a jedynie takie, które nie zostały dobrze dobrane. Znajomość podłoża i rodzaju zaprawy zastosowanej na spoiny są kluczowe podczas wyboru zaprawy tynkarskiej. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się materiały tynkarskie słabsze od podłoża, na które mają być nakładane. Jaką zaprawę tynkarską z oferty firmy BorBud wybrać i jak ją przygotować?

Tynk dobrany do podłoża

Zaprawy tynkarskie powinny być wybierane przez producenta materiałów ściennych. Gwarantuje to wymaganą trwałość zaprawy oraz odpowiednią przyczepność. Przy gładkich stropach lub prefabrykowanych ścianach betonowych bardzo często wystarczą lekkie szpachle zamiast ciężkich tynków nieumiejętnie zakotwiczonych. W przypadku dodatkowego obciążenia stropu przez wylewki na górnej kondygnacji bardzo szybko może dojść do odpadania tynków.

Tynki maszynowe i ręczne

Przyjmuje się, że niemal wszystkie tynki maszynowe można nakładać maszynowo i ręcznie. W agregacie suchy materiał bowiem mieszany jest z wodą i dopiero wtedy staje się plastyczny. Zmieszanie suchego materiału z wodą zapoczątkuje wiązanie. Warto jednak dodać, że tynk ręczny nie zawiera środków poprawiających urabialność i plastyczność, dlatego też można wykonać go ręcznie po zarobieniu wodą. Pomocnym urządzeniem do tego procesu może okazać się mieszadło wolnoobrotowe.

Tynki podkładowe

Dostępne na rynku materiały przygotowywane są pod różne podłoża i do innych etapów prac. Wyróżnia się m.in. tynki podkładowe, nawierzchniowe, szpachle i gładzie. O tym, który z nich zostanie wybrany, decyduje grubość zaprawy tynkarskiej, którą należy dobrać według zaleceń producenta. Jak zalecają specjaliści z firmy BorBud, do porowatych materiałów, takich jak beton komórkowy, opracowano specjalne tynki lekkie, których ciężar nasypowy nie powinien przekraczać 1300 kg/m³.

Tynk agregatowy

Tynk gipsowy, czyli inaczej tynk agregatowy, jest idealnym wyborem do remontowania mieszkania. Wykorzystuje się go do nakładania na ściany, na których tworzy gładką i równą powłokę. Idealnie nadaje się do malowania, tapetowania czy kafelkowania. Cechą charakterystyczną tynku agregatowego jest łatwość użycia, ponieważ do jego aplikacji zwykle potrzebne są najprostsze narzędzia tynkarskie. Tynki gipsowe można nakładać na podłoża, na których wilgotność nie przekracza 3%, a temperatura w pomieszczeniach nie jest niższa niż 5°C. W czasie jego wysychania i dojrzewania należy zadbać o swobodną cyrkulację powietrza we wnętrzach oraz odpowiednią temperaturę.

Gdzie kupić zaprawy budowlane?

Szeroki wybór zapraw budowlanych znajdziemy w ofercie wspomnianej już wcześniej hurtowni materiałów budowlanych BorBud. Oprócz zapraw firma ta oferuje systemy elewacyjne do ocieplania domu, styropiany podłogowe i dachowe, płytki klinkierowe, systemy kominowe, a także wiele produktów chemii budowlanej oraz farby drogowe, elewacyjne i wewnętrzne.

Decydując się na usługi firmy BorBud możemy liczyć na wysokiej jakości produkty, a także profesjonalną obsługę i fachowe doradztwo techniczne.