Piasek oraz żwir budowlany należą do kruszyw naturalnych. To grupa materiałów mineralnych powstałych w wyniku erozji skał. Uzyskuje się je także poprzez mechaniczne rozdrabnianie litych skał. Surowce wspomniane powyżej są wydobywane z dna rzek i jezior lub z kopalni odkrywkowych. Obie odmiany mają ogromne znaczenie w przemyśle budowlanym. Warto, zatem poznać zastosowania materiałów pochodzących ze Żwirowni Dolata.

Cechy kruszyw naturalnych

Bez kruszyw branża budowlana nie rozwinęłaby się do dzisiejszej postaci. Przed podaniem ich najważniejszych zastosowań trzeba nieco dokładniej opisać owe cenione surowce. Zatem żwir to okruchy skał osadowych, których średnica wynosi od 4 do 63 mm. W skład tego materiału przeważnie wchodzi kwarc, dolomit, wapień, skaleń. Ziarna wydobywane z rzek mają zaokrąglone krawędzie, odmiany pozyskiwane z kopalni są ostrzejsze. Natomiast piasek to luźna skała osadowa składająca się z ziaren o średnicy do 4 mm. Jest najdrobniejszym kruszywem a jego główny składnik to kwarc. W Żwirowni Dolata, znajdującej się w wielkopolskiej Dąbrowie, dostępne są oba surowce. Jakie są ich zastosowania budowlane? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Do czego używany jest żwir oraz piasek budowlany?

W dąbrowskiej żwirowni działającej od 1998 roku dostępnych jest kilka wersji piasku. Różniących się rzecz jasna średnicą ziaren. Po pierwsze, może posłużyć do wykonania mieszanki betonowej na fundamenty, stropy, wylewki podłogowe.  Kolejne zastosowania to:

  • przygotowywanie zapraw murarskich i tynkarskich,
  • zasypywanie fundamentów,
  • wykonywanie drenaży wokół fundamentów,
  • przygotowywanie podkładu pod tarasy czy chodniki.

Lista sposobów użycia drobnego kruszywa nie kończy się na tych przykładach. Piach zasypowy jest używany do wypełniania szczelin pomiędzy płytami lub kostkami brukowymi. W ten sposób stabilizuje chodniki miejskie, podjazdy na posesjach, powierzchnie parkingów. Tak jak i przydomowe i ogrodowe chodniczki.

Żwir odgrywa ważną rolę w ofercie producenta kruszyw. Z jego udziałem powstają przydatne materiały budowlane. Do tego dochodzą instalacje takie jak systemy melioracyjne na różnych obszarach, drenaże przy budynkach czy domowe oczyszczalnie ścieków. Kluczowe zastosowania wymienia pracownik Żwirowni Dolata zapewniające transport kruszyw:

- Żwir jest podstawowym składnikiem betonu, z którego powstają wylewki, na przykład płyty fundamentowe lub stropy. Minerały są także wykorzystywane w produkcji prefabrykatów betonowych.

Do wspomnianych przez fachowca prefabrykatów należą przęsła ogrodzeniowe, przepusty drogowe, nadproża, mury oporowe. Z betonu a więc i żwiru powstają też krawężniki, płyty budowlane, kostki, słupki ogrodzeniowe itp.