Do budowy okien, drzwi, a także w technologii motoryzacyjnej niezbędne jest zastosowanie odpowiednich uszczelek. Od czasu ich wynalezienia znacznie zmieniła się technologia ich produkcji, a na rynku dostępne jest wiele rodzajów uszczelek o różnym zastosowaniu. Jednymi z najpopularniejszych są uszczelki wykonane z gumy silikonowej – poznaj ich największe zalety oraz zastosowanie. Dowiedz się więcej o różnych typach uszczelek.

Rodzaje i zastosowanie uszczelek

Uszczelki stosuje się w wielu dziedzinach. Są niezbędnym elementem konstrukcyjnym w wielu gałęziach przemysłu – stosuje się je do zwiększenia szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, a także znajdują szerokie zastosowanie w motoryzacji i stolarce okiennej oraz drzwiowej.

Do najpopularniejszych rodzajów uszczelek dostępnych w ofercie producentów takich jak Dif Dariusz Dąbrowski zaliczamy uszczelki gumowe i silikonowe, które dzielimy ze względu na zastosowanie. Najczęściej spotykane wyroby to:

  • uszczelki okienne - występujące w formie samoprzylepnej lub jako gumowe profile. Ich zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody do pomieszczenia w przypadku silnych opadów, a także poprawa komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczenia i izolacja akustyczna;
  • uszczelki drzwiowe – stosowane w drzwiach domowych, samochodowych oraz garażowych;
  • uszczelki szczotkowe do bram garażowych - skutecznie chroniące przed przedostawaniem się do pomieszczenia pyłów i kurzu. Poprawiają także izolację akustyczną pomieszczenia;
  • uszczelki krawędziowe - stosuje się je w wąskich miejscach łączących ze sobą poszczególne elementy (np. rury w syfonie lub baterii łazienkowej). Zapobiegając przeciekaniu instalacji;
  • uszczelki meblowe - stosowane przy montażu szaf oraz w profilach mebli kuchennych. Produkuje się je z miękkiego, estetycznego tworzywa.

Zastosowanie uszczelek z gumy silikonowej

Uszczelki silikonowe to popularne wyroby gumowe o szerokim zastosowaniu. Guma silikonowa to materiał bardzo często wykorzystywany do produkcji uszczelek stosowanych w niezliczonych gałęziach przemysłu ze względu na jej liczne zalety oraz uniwersalność. Silikon to tworzywo należące do grupy elastomerów, czyli tworzyw sztucznych oraz naturalnych, których właściwości pozwalają na odwracalną modyfikację kształtu pod wpływem sił mechanicznych.

Uszczelki silikonowe wykorzystuje się w budowie instalacji elektrycznych, w farmacji, medycynie, przemyśle spożywczym, do uszczelniania okien, a także w przemyśle hutniczym, metalurgicznym i maszynowym.

Największe zalety uszczelek silikonowych

Uszczelki silikonowe szeroko stosuje się w różnych dziedzinach przemysłu ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Wyroby te są bardzo odporne na wilgoć oraz jonizację, a także naprężenia. Z tego względu uszczelki z gumy silikonowej uznawane są za najtrwalsze rozwiązanie izolacyjne. Są higieniczne, sterylne i bezpieczne, dlatego stosuje się je w przemyśle spożywczym, medycynie oraz farmacji.

Warto także wspomnieć, że uszczelki silikonowe charakteryzują się doskonałymi własnościami elektroizolacyjnymi – nie przewodzą prądu, elektrycznego, dlatego wykorzystuje się je na przykład w przemyśle lotniczym czy motoryzacyjnym. Produkty z silikonu są również bardzo dobrymi amortyzatorami.

Do największych zalet tego rodzaju uszczelek należy także dobra odporność termiczna silikonu. Mogą one zachować swoje właściwości nawet przy temperaturze 250 stopni Celsjusza, a także w niskich temperaturach – nawet do  -60 stopni.

Uszczelki silikonowe są odporne także na działanie wielu związków chemicznych.